BASCHET  ·  CUPA ROMÂNIEI

Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat Cupa României pentru a 5-a oară

Articol de — Duminica, 16 Februarie, 23:33

Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat Cupa României la baschet feminin, după ce a învins în finală, duminică seară, pe FCC BC Arad, scor 80-67 (14-24, 35-12, 14-15, 17-16).

Covăsnencele au început foarte slab partida, după primul sfert Aradul conducând cu 10 puncte. Până la pauza mare, însă, campioana en-titre a întors scorul, având 13 puncte avans. Elevele lui Zoran Mikes au gestionat bine sfertul trei, însă în ultima parte arădencele s-au apropiat din nou și au menținut suspansul. Nu suficient cât să-și împiedice adversarele să-și treacă în cont trofeul cu numărul 5.

De altfel, echipa din Covasna domină clar baschetul feminin românesc, fiind campioana ultimelor patru sezoane. Americanca Rebecca Tobin, de la Sepsi, a fost desemnată MVP al finalei.

În semifinale „Final Four”-ului, găzduit de Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe, Părău&co au învins la scor pe Agronomia București, 109-41, iar FCC BC Arad a trecut de KSE Târgu Secuiesc (76-59).

Câștigătoarea Survivor a divorțat. Crunt ce i-a făcut fostul soț! Imagini greu de privit pentru Elena Ionescu