SPORTURI  »  BASCHET  »  VEST - EST 146-119

Spectacol total la All-Star Game! Vestul îşi ia revanşa!

Articol de - Publicat luni, 16 februarie 2009 00:00

NBA All-Star Game este probabil cel mai prestigios meci de baschet din întreaga lume. Cei mai buni jucători din campionatul nord-american se întîlnesc o dată pe sezon într-un meci senzaţional, unde spectacolul este la el acasă.

Este singura noapte în care cele mai mari vedete ale sportului se strîng într-o sală pentru a-şi arăta calităţile. Estul şi Vestul se luptă pentru onoare şi pentru a satisface deliciul zecilor de mii de fani prezenţi în sală, dar şi sutelor de milioane care urmăresc în faţa televizorului.

Ediţia cu numărul 58 ne-a arătat încă o dată ce înseamnă pregătirea unui show spectaculos în cel mai pur stil american. De la prezentarea jucătorilor şi pînă la mascotele echipelor care îşi dădeau în petec în pauze, All-Star Game-ul american rămîne un meci uluitor care nu merită ratat.

Rezultatul nu contează decît pentru cei pătimaşi. Faptul că anul acesta s-a impus Vestul nu înseamnă decît o cifră într-o statistică sau nişte bani în buzunarul pariorilor.

DANSATORUL SHAQ :D

Ediţia 2009 a debutat în forţă cu un dans al trupei Jabbawockeez, acompaniată şi de veteranul Shaquille O'Neal în timpul prezentării. Shaq a dovedit încă o dată că nu are limite. Actor, cîntăreţ, prezentator de emisiune, prezentatorul propriului reality show, Shaq le-a făcut pe toate. În dimineaţa aceasta a şi dansat. :D

Iată şi echipele:
EST: Allen Iverson, Dwayne Wade, LeBron James, Kevin Garnett, Dwight Howard, Joe Johnson, Ray Allen, Danny Granger (debutant), Paul Pierce, Mo Williams (debutant), Devin Harris (debutant), Rashard Lewis.
VEST: Kobe Bryant, Chris Paul, Tim Duncan, Amare Stoudemire, Yao Ming, Dirk Nowitzki, Shaquille O'Neal, Brandon Roy, Chaunchey Billups, Pau Gasol, David West, Tony Parker.

Nu doar Shaq a fost în centrul atenţiei. Allen Iverson şi-a scos la iveală noua tunsoare "periuţă", renunţîn la codiţele care deveniseră un fel de marcă înregistrată pentru sportivul american. Kobe Bryant s-a aflat şi el într-o formă de zile mari, reuşind să marcheze 27 de puncte.

De la meci nu au lipsit şi nume importante ale sportului, dar şi din afara lui. Pe lîngă legenda Bill Russell, care a şi primit un tort în onoarea sa în timpul unei pauze, s-au mai aflat în tribune şi vedete ca Magic Johnson, Muhammad Ali, Eva Longoria, John McCain sau Chris Tucker.

Am venit să jucăm, să facem ceea ce facem. Pentru asta au venit fanii aici. Shaq e un bun dansator, l-am mai văzut dansînd şi înainte, e bine că sîntem din nou împreună", a spus Kobe Bryant la pauză, cînd Vestul conducea cu scorul de 72-67.

KOBE ŞI SHAQ ÎMPART TITLUL DE MVP

Estul a avut iniţiativa în debutul meciului, dar în cele din urmă favoriţii de la Vest au revenit pe tabelă şi s-au instalat la conducerea jocului. La pauză, Vestul lui Kobe a intrat cu 5 puncte avans. În sfertul trei au reuşit să se distanţeze la mai mult de 20 de puncte, impunîndu-se în final cu scorul de 146-119.

La finalul partidei s-a ales şi MVP-ul meciului. Kobe Bryant, principalul marcator al meciului, era favorit, iar fanii nu au fost dezamăgiţi, jucătorul lui Los Angeles Laker primind trofeul. Trofeu pe care îl va împărţi cu Shaquille O'Neal, căci pentru a patra oară în istorie, trofeul s-a acordat la doi jucători.

Dar ce mai contează scorul sau premiile? Publicul şi-a primit porţia de spectacol pe care o aşteptau din partea favoriţilor. Pentru statistică, Vestul a obţinut victoria cu numărul 24. Mai are de recuperat, Estul a cîştigat pînă acum 35 de partide.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”