SPORTURI  »  BASCHET  »  EUROCUP

U-BT Cluj-Napoca, victorie mare în Eurocup » Campioana României e pe loc de play-off! Clasamentul în grupă

U-BT Cluj-Napoca a trecut de spaniolii de la Joventut, scor 98-82, în runda cu numărul 7 a grupei A din Eurocup la baschet masculin, a două competiție la nivel european, după Euroligă.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 decembrie 2022 23:32 / Actualizat miercuri, 07 decembrie 2022 23:35

Campioana României la baschet masculin a obținut a treia victorie în grupa din Eurocup și rămâne pe loc de play-off. Astăzi, în fața celor 5.612 spectatori din sala Polivalentă, elevii lui Mihai Silvășan au început temători.

U-BT Cluj-Napoca, victorie mare în Eurocup

Joventut, echipă din cel mai puternic campionat al Europei, a avut o eficență ridicată în primul sfert, unul câștigat cu 22 la 17. U-BT s-a descătușat în continuarea partidei. A înscris la foc automat, 16 coșuri de 3 puncte reușite, cu brazilianul Leonardo Meindl vârf de lance, 21 de puncte și 10 recuperări.

Celelalte puncte ale clujenilor au fost reușite de: Guzman (19), Patrick (14), Sanders (14), Gordic (11), Stipanovic (10) și Bircevic (9).

„Șepcile roșii” sunt pe locul 6 în grupă. Primele 8 formații avansează în play-off. Următorul meci este programat miercurea viitoare, de la ora 19:00, cu ucrainenii de la Prometey.

Clasamentul grupei A din Eurocup

Seară magică pentru orașul Cluj-Napoca

În același timp cu meciul lui U-BT, tot în Cluj, Universitatea lui Eugen Neagoe a remizat cu Rapid și s-a calificat în sferturile de finală din Cupa României.

La câteva sute de km distanță, și CFR Cluj obținea biletul pentru „sferturi”, după remiza 0-0 cu Farul.

Românca Mihaela Cambei este vicecampioană mondială la haltere!

FOTO „Gata, a venit vestea cea mare!” » CSM București a anunțat transferul stelar care rezolvă problema ultimelor sezoane

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”