Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

BASCHET    •   BASCHET

Victorii clare pentru Spania, Letonia și Rusia în optimile EuroBasket: Cum arată tabloul sferturilor de finală

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT Luni, 11 Septembrie 2017

Tabloul sferturilor de finală de la Campionatul European de baschet a fost stabilit, după ce în cursul zilei de duminică s-au disputat și ultimele patru partide din „optimi”.

În primul joc al zilei, Letonia, condusă de sub panou de imperialul Kristoph Porzingis, vedeta celor de la New York Knicks, a spulberat reprezentativa Muntenegrului, pe care a învins-o la o diferență de 32 de puncte, scor 100-68.

Serbia și-a respectat la rândul ei statul de favorită în fața Ungariei, de care a trecut cu scorul de 86-78, fiind ajutată în primul rând de Bogdanovici și Kuzmici, autori a câte 17 puncte, cel din urmă reușind chiar un „double-double”, după ce a bifat și 10 recuperări.

Principala favorită la câștigarea EuroBasket, Spania, nu a avut nicio emoție în fața Turciei, în ciuda faptului că jucătorii din „Țara Semilunei” au câștigat două sferturi. Scorul final a fost categoric (73-56), iar frații Gasol și compania avansează în sferturi, acolo unde îi așteaptă Germania.

În ultimul meci al zilei, am avut parte de singura „semi-surpriză”. Rusia a trecut de Croația cu scorul de 101-78, după ce s-a dezlănțuit în a doua parte a jocului. Aleksei Șved a reușit nu mai puțin de 27 de puncte și 12 pase decisive.

Tabloul complet al sferturilor de finală:

Germania - Spania
Slovenia - Letonia
Grecia - Rusia
Italia - Serbia

Faza sferturilor va debuta marți, cu duelurile Germania-Spania și Slovenia-Letonia.