SPORTURI  »  BOX  »  WBO

VIDEO Românul Cristian Ciocan, înfrângere în meciul disputat pe Wembley pentru centurile WBO International şi WBC Silver

Cristain Ciocan (în plan apropiat), învins de Joe Joyce pe Eembley
Cristain Ciocan (în plan apropiat), învins de Joe Joyce pe Eembley Foto: captură BT Sport 1

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 iulie 2022 12:50 / Actualizat luni, 04 iulie 2022 22:57

Cristian Ciocan (34 de ani) a fost învins sâmbătă seară de britanicul Joe Joyce (36) pe Wembley, într-un meci  la categoria grea pentru centurile WBO International şi WBC Silver.

Boxerul român care locuiește în Germania și evolueze sub numele de Christian Hammer (n.r. - Cristian Ciocan) a pierdut șansa de a pleca cu cele două centuri la finalul galei disputate la Londra, pe Wembley.

Mayweather vs. McGregor, partea a doua » Negocieri pentru meciul care ar genera UN MILIARD de dolari
Mayweather - McGregor

În meciul cu Joyce, Cristian a fost pus în dificultate pentru prima dată de britanic în runda a treia, atunci când a fost numărat pentru prima dată.

Runda a patra a adus și victoria englezului. Cu lovituri puternice, acesta a reușit să-l trimită  în două rânduri la podea pe Ciocan, românul fiind numărat de fiecare dată.

Cristian Ciocan a pierdut meciul pentru centurile WBO International şi WBC Silver

După un minut şi 20 de secunde scurse din repriza a patra, Ciocan a fost pus pentru a treia oară jos, moment în care arbitrul partidei, Victor Loughlin, a oprit definitiv lupta și a acordat victorie prin KO tehnic lui Joe Joyce.

După acest eșec, Ciocan a bifat al 10-lea eșec din carieră, boxerul român având și 27 de succese, în timp ce Joyce rămâne neînvins, având 14 victorii, dintre care 13 venite prin KO.

VIDEO Momentul în care Cristian Ciocan pierde meciul cu Joe Joyce

Citește alte știri din box:

Moment incredibil la un meci de box pentru centură » A refuzat să mai intre în ring: „Vreau doar să ajung în viață acasă”