SPORTURI  »  BOX  »

Boxerul Bogdan Juratoni luptă pentru aurul european în direct la GSPTV!

Articol de GSP - Publicat joi, 06 iunie 2013 00:00 / Actualizat joi, 06 iunie 2013 15:15

România poate lua din nou medalie de aur la Campioatele Europene de Box la Minsk, acolo unde a câştigat-o şi pe ultima, în 1998, prin Dorel Simion.

Juratoni şi-a asigurat deja medalia de bronz, la categoria 75 de kilograme. S-a calificat în semifinale, după ce l-a învins printr-o decizie unanimă pe bielorusul Vitali Bondarenka. În semifinale îl va întâlni pe ungurul Zoltan Harcsa. La ediţia trecută a europenelor România a câştigat două medalii de broz prin Răzvan Andreiana la categoria cocoş şi Mihai Nistor la categoria supergrea. Nistor a fost la un pas de medalie şi la această ediţie. A pierdut în sferturi cu Magomedrasul Medjidov, din Azerbaidjan.

Pentru o medalie de aur la Europene, Bogdan Juratoni va primi din partea Federaţiei Române de Box 50 de mii de lei. Dacă o câştigă pe cea de argint, va lua 25 de mii. Acum are asiguraţi 10 mii de lei, pentru medalia de bronz.

GSPTV transmite în direct semifinalele şi finalele campionatelor Europene de Box de la Minsk vineri, de la orele 14:00 şi 19:00, iar sâmbătă, de la 14:00.