SPORTURI  »  BOX  »  CAMPIONATELE EUROPENE

România, 9 medalii la CE de tineret de box! Trei „tricolori” au obținut aurul

Mihalela Bădescu

Articol de - Publicat miercuri, 03 mai 2023 20:10 / Actualizat miercuri, 03 mai 2023 21:25

Amalia Niță, Mihaela Bădescu și Florin Ioniță se întorc cu medalii de aur de la CE de tineret de box, din Armenia.

România a încheiat Campionatele Europene de tineret la box pe locul 2 pe națiuni, după Rusia. E cea mai bună performanță din istoria participărilor la acest nivel, cu 9 medalii: 3 medalii de aur, două de argint și 4 de bronz. La competiție au luat parte sportivi din 29 de țări.

Amalia Niță, la al treilea titlu continental

Cinci dintre boxeri, 3 fete și doi băieți au ajuns în finale, obținând 3 titluri continentale.

La feminin, Mihaela Bădescu a câștigat în fața rusoaicei Lia Paltai, la categoria 48kg.

Apoi, Diana Tănăsescu (66 kg) a încheiat competiția pe locul secund, după meciul cu Richol Maelys (Franța). Iar Amalia Niță, dublă campioană continentală la junioare, a câștigat titlul și la tineret, învingând-o net (5-0 la puncte) pe Nikolet Kovacs (Ungaria), la categoria 70 kg.

Amalia Niță

În finala masculină la categoria 92 kg, Florin Ioniță, un sportiv care de 2,05, l-a învins pe rusul Akhmed Rusuev. Iar la categoria 63,5 kg, Arun Tudoroiu a obținut argintul în urma disputei cu un alt sportiv rus, Danil Belevitin.

Florin Ioniță

Lotul tricolorilor, masculin și feminin, a avut în componență 22 de sportivi, dintre care 19 au ajuns până în sferturi (locul 5).

Emma Răducanu, operată » Va rata Roland Garros și Wimbledon: „Am încercat să țin durerea sub control”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”