BOX    •   CENTURA DE AUR

Trei "Centuri" pentru pugiliștii români la turneul internațional de la Galați

Robert Jitaru: FOTO FR Box
Robert Jitaru: FOTO FR Box

Articol de — Duminica, 30 Septembrie 2018

Pugiliștii "tricolori" au câștigat trei titluri la "Centura de Aur", turneul internațional desfășurat în acest an la Galați.

Robert Jitaru (categoria 60 kg), Mihai Nistor (plus 91 kg) și Claudia Nechita (categoria 51 kg) au fost cei trei pugiliști români care s-au impus la "Golden Belt", turneul internațional încheiat sâmbătă, la Galați.

Dublu campion european la categoria sub 22 de ani, Robert Jitaru a avut de înfruntat în finală un compatriot, pe Vasile Suciu, de la CSM Sibiu. L-a învins fără probleme, la puncte, și a câștigat prima "Centură" din carieră.

Cel mai bun boxer român, Mihai Nistor a câștigat și el clar disputa cu uriașul englez Frazer Clarke (1,98 metri), vicecampionul Europei în 2017. Stelistul l-a pus la respect cu loviturile sale pe britanic, cel care deține și titlul de campion la Jocurile Commonwealth.

La feminin, singurul titlu a venit la categoria 51 de kilograme, Claudia Nechita învingând-o pe veterana Steluța Duță (36 de ani), cea mai vârstnică sportivă de la " Centura de Aur".

Paul Arădoaie nu l-a putut învinge în finala de la 81 de kilograme pe cel mai titrat pugilist prezent la Galați, britanicul Joe Ward, dublu vicecampion al lumii și de trei ori campion european. Ward l-a învins la puncte, decizie unanimă, pe dinamovist. 

REZULTATE CENTURA DE AUR

FEMININ

cat. 51 kg: Claudia Nechita (România) bate la puncte pe Steluţa Duţă (România)
cat. 57 kg: Mihaela Walsh (Irlanda) b. p. Lăcrămioara Perijoc (România)
cat. 60 kg: Iulia Ţîplakova (Ucraina) b.p. Kellie Harrington (Irlanda)
cat. 69 kg: Grainne Walsh (Irlanda) b. p. Dana Maria Borzei (România)
cat. 75 kg: Horfe O'Rourke (Irlanda) b. p. Ionela Nane (România)

MASCULIN

cat. 52 kg: Galal Yafai (Anglia) b. p. Tinko Banabakov (Bulgaria)
cat. 56 kg: Boian Asenov (Bulgaria) b. p. Peter McGrail (Anglia)
cat. 60 kg: Robert Jitaru (România) b. p. Vasile Suciu (România)
cat. 64 kg: Dmitri Galagot (R. Moldova) b. p. Luke McCormack (Anglia)
cat. 69 kg: Pat McCormack (Anglia) b. p. Vasili Belous (R. Moldova)
cat. 75 kg: Victor Coccacepschi (R. Moldova) b. p. Borbe Bujisic (Serbia)
cat. 81 kg: Joe Ward (Anglia) b. p. Andrei Paul Arădoaie (România)
cat. 91 kg: Serghei Gorskov (Ucraina) b. p. Kirill Afanasev (Irlanda)
cat. +91 kg: Mihai Nistor (România) b. p. Frazer Clarke (Anglia)

Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Fotbal, Liga 2

Academia Clinceni - Farul

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
13:00 Fotbal, Liga 2

Energeticianul - Universitatea Cluj

Digi 1, Telekom 2, Look Sport
14:00 Fotbal, La Liga

Getafe - Rayo Vallecano

Digi 2, Telekom 3
14:00 Fotbal, Bundesliga 2

Koln - Sandhausen

Digi 4
14:30 Fotbal, Premier League

Burnley - Tottenham

Eurosport
14:30 Handbal F, Liga Campionilor

Copenhaga - Buducnost

Telekom 4
15:00 Handbal F, Liga Campionilor

CSM București - Gyor

Digi 1, Telekom 1
16:15 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni

Franța - Scoția

Telekom 4
16:30 Fotbal, Bundesliga

Bayern Munchen - Hertha Berlin

Digi 4, Telekom 3
17:00 Fotbal, Liga 1

Astra - Hermannstadt

Digi 1, Telekom 1, Look
17:00 Tenis, WTA

Turneul din Dubai

Digi 3
17:15 Fotbal, La Liga

Sevilla - Barcelona

Digi 2, Telekom 2
18:00 Fotbal, Ligue 1

PSG - Nimes

Digi 4
18:00 Fotbal, Turcia

Istanbul BB - Bursaspor

Look Sport
18:45 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni

Țara Galilor - Anglia

Telekom 4
19:30 Fotbal, Bundesliga

Fortuna Dusseldorf - Nurnberg

Digi 3
19:30 Fotbal, Premier League

Leicester - Crystal Palace

Eurosport
20:00 Fotbal, Liga 1

Politehnica Iași - CFR Cluj

Digi 1, Telekom 1, Look
20:00 Handbal M

Sporting - Dinamo

Digi 2
20:00 Tenis, WTA

Turneul din Budapesta

Digi 4
21:30 Fotbal, Serie A

Frosinone - Roma

Digi 3, Telekom 3
21:45 Fotbal, La Liga

Athletic Bilbao - Eibar

Digi 2, Telekom 4
22:00 Tenis, ATP

Turneul din Rio de Janeiro

Digi 4
22:00 Tenis, ATP

Turneul din Rotterdam

Telekom 2
Program TV complet

Liga 1

Vi 22.02.19
20:00
Sepsi OSK
0
Viitorul
0
Sa 23.02.19
17:00
Astra Giurgiu
0
Hermannstadt
0
Sa 23.02.19
20:00
Poli Iași
-
CFR Cluj
-
Du 24.02.19
14:00
Călărași
-
Dinamo
-
Du 24.02.19
17:00
FC Botoșani
-
Gaz Metan
-
Du 24.02.19
20:00
FCSB
-
CSU Craiova
-
Lu 25.02.19
20:00
Chiajna
-
FC Voluntari
-
Liga 1 LIVE: www.gsp.ro și www.facebook.com/GazetaSporturilor/ Toate meciurile sunt transmise de Telekom Sport, DigiSport și LookTV