SPORTURI  »  BOX  »  BOX

Viorel Simion l-a învins la puncte pe mexicanul Pedro Navarrete

Viorel Simion a obţinut prima victorie pe teritoriu canadian

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 martie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 20 martie 2011 09:05

Pugilistul român Viorel Simion l-a învins pe mexicanul Pedro Navarrete, după 12 reprize, în cadrul galei de la Montreal, în care Lucian Bute şi-a apărat pentru a şaptea oară titlul mondial.

La primul meci pe teritoriul canadian, Simion, care a fost trimis de două ori la podea în runda secundă, a cîştigat la puncte după ce doi arbitri i-au atribuit victoria: 76-72 şi 75-73. Al treilea arbitru l-a văzut cîştigător pe Navarrete: 75-74, conform Jurnalul Naţional.

Viorel Simion, 29 de ani, are acum 13 victorii din tot atîtea partide disputate la profesionişti. De partea cealaltă, Navarrete, 29 de ani, are 25 de victorii la profesionişti, 10 înfrîngeri şi patru remize.