SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL ITALIEI

VIDEO Primul african de culoare care câștigă în Turul Italiei s-a rănit pe podium, la premiere! Dus cu ambulanța la spital, a doua zi a abandonat

Biniam Girmay (22 de ani), ciclistul eritreean al echipei Intermarche-Wanty-Gobert, a câștigat etapa cu numărul 10 din Turul Italiei. Ghirmay devine primul sportiv african de culoare care se impune într-o etapă de Mare Tur.

Articol de GSP - Publicat marti, 17 mai 2022 21:28 / Actualizat miercuri, 18 mai 2022 12:13

Biniam Girmay (22 de ani), ciclistul eritreean al echipei Intermarche-Wanty-Gobert, a câștigat etapa cu numărul 10 din Turul Italiei. Girmay era primul sportiv african de culoare care se impune într-o etapă de Mare Tur. Însă a doua zi a fost nevoit să abandoneze, din cauza unei accidentări stupide.

După prima zi de pauză din actuala ediție, Turul Italiei a revenit cu o etapă de aproximativ 200 de kilometri. Prima partea a fost una plată, iar ultimii 90 de kilometri au adus trei cățărări de categoria a 4-a. Evadarea nu a avut nicio șansă, iar câștigătorul a fost stabilit în urma unui sprint.

Biniam Girmay a fost cel mai rapid și intră în istoria ciclismului drept primul sportiv african de culoare care se impune într-o etapă de Mare Tur.

Biniam Girmay, moment amuzant pe podiumul din Turul Italiei

Pe podiumul ridicat la Jesi, orașul cu 40.000 de locuitori unde s-a încheiat etapa cu numărul 10 din Turul Italiei, Girmay a fost cuprins de emoții. În tentativa de a deschide sticla de șampanie cuvenită câștigătorului, dopul l-a lovit în ochiul stâng.

Ciclistul a fost dus cu ambulanța la spital, după ce a acuzat dureri și probleme de vedere. Doctorii i-au aplicat un bandaj pe ochiul afectat, iar staff-ul lui Girmay a anunțat ulterior că sportivul și-a recăpătat complet vederea.