SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL DOBROGEI

Bulgarul Pavel Şumanov a câştigat cea de-a 10-a ediţie a Turului Dobrogei

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 mai 2009 00:00

Bulgarul Pavel Şumanov (Hemus 1896 Troyan) a câştigat, duminică, cea de-a 10-a ediţie a Turului Dobrogei la ciclism şi a fost urmat în clasamentul general de Balint Szeghalmi (Tuşnad Cycling Team) şi Svetoslav Chanliev (Hemus 1896 Troyan).

Câştigătorii premiului I au primit 500 de lei, în timp ce pentru locurile 2 şi 3 s-au acordat 300 de lei, respectiv 100 de lei. Premiile totale ale acestei competiţii au fost de 6.600 lei.

Turul s-a disputat pe parcursul a patru etape, iar câştigătorii acestora au fost, în ordine cronologică, Svetoslav Chanliev (Hemus 1896 Troyan), Balint Szeghalmi (Tuşnad Cycling Team), Alexandru Ciocan(Dinamo-Secrom1) şi, din nou, Svetoslav Chanliev (Hemus 1896 Troyan).

În clasamentul general al juniorilor, primul a fost, ca şi anul trecut, Zoltan Sipos (Mureşul Tg. Mureş-Mazicon). Pe podium au mai urcat Eduard Grosu (Torpedo Zărneşti) şi George Alexandru Stancu (CS Olimpic Câmpulung Muscel).

Premiul fair-play al Turului Dobrogei la ciclism i-a revenit Nicoletei Rolea, care a primit un premiu în valoare de 300 de lei.

Turul Ciclist al Dobrogei a fost organizat sub patronajul Consiliului Judeţean Constanţa, al Direcţiei pentru Sport a Judeţului, Federaţiei Române de Ciclism şi Triatlon, SC Ţiriac Auto Constanţa, CS Bilal 2000 Constanţa şi CS Delma 2003 Medgidia.

Bulgarul Pavel Şumanov ( Hemus 1896 Troyan) a câştigat, duminică, cea de-a 10-a ediţie a Turului Dobrogei la ciclism şi a fost urmat în clasamentul general de Balint Szeghalmi ( Tuşnad Cycling Team) şi Svetoslav Chanliev (Hemus 1896 Troyan).

Sursa: NewsIn

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”