SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FRANŢEI, ETAPA 14: GIVORS - MONT VENTOUX, 242.5 KM

Chris Froome a primit oxigen în vîrful la Mont Ventoux: "Tot nu pot să cred că am cîştigat etapa"

Chris Froome spre victorie, foto: reuters
Chris Froome spre victorie, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat luni, 15 iulie 2013 00:00 / Actualizat luni, 15 iulie 2013 07:58

Britanicul Chris Froome şi-a demolat adversarii pe Mont Ventoux şi este în control total în ceea ce priveşte tricoul galben. Rutierul în vîrstă de 28 de ani, de la Sky, a terminat singur cursa de pe celebrul "Munte Chel", după ce s-a debarasat de Nairo Quintana şi, mult mai devreme, de spaniolul Alberto Contador

"Chiar nu îmi propusesem să cîştig etapa. Am crezut că voi fi nevoit să îi predau victoria lui Quintana la final, dar nu a fost aşa. Am observat cu doi kilometri înainte de linia de sosire că a început să obosească, iar eu mai aveam unele rezerve de energie. Însă obiectivul meu, în permanenţă, a fost să iau timp oamenilor din clasamentul general", a explicat Chris Froome.

Britanicul are procenta 100% pe Mont Ventoux, în condiţiile în care nu mai rulase niciodată în regim de concurs pe această căţărare. Performanţa sa a fost facilitată de munca lui Sky, care acul s-a oprit la roşu pe Richie Porte, Peter Kennaugh sau David Lopez.

După ce a terminat de escaladat, Froome a fost preluat de medici, care i-au pus o mască de oxigen pentru a se asigura că nu leşină. "Nu îmi amintesc să fi purtat vreodată aşa ceva, însă e normal, avînd în vedere efortul. Sincer, mă simţeam un pic lipsit de suflu în vîrful căţărării. După 10 minute de oxigen, m-am simţit mult mai bine".

Niciun rutier din clasamentul general nu este clasat sub patru minute faţă de Froome.

Citește și:
Șoc REAL! Cât va sta Thibaut Courtois departe de gazon, după problemele din meciul cu City
Campionate
Șoc REAL! Cât va sta Thibaut Courtois departe de gazon, după problemele din meciul cu City
„Frumusețea naturii” » Soția cu 15 ani mai tânără a fostului fotbalist din Liga 1, imagini provocatoare din vacanța de vis
Stiri extrasport
„Frumusețea naturii” » Soția cu 15 ani mai tânără a fostului fotbalist din Liga 1, imagini provocatoare din vacanța de vis
Un model dezvăluie ce voia Yamal la petrecere: „Ne dădea o sumă între 10.000 și 20.000 de euro”
Campionate
Un model dezvăluie ce voia Yamal la petrecere: „Ne dădea o sumă între 10.000 și 20.000 de euro”
Gică Hagi remarcă un jucător înaintea barajului Turcia – România: „Peste toți ceilalți!”
Nationala
Gică Hagi remarcă un jucător înaintea barajului Turcia – România: „Peste toți ceilalți!”
ULTIMA ORĂ FOTO Motorina a doborât pragul psihologic de preț pe litru
Profit.ro
ULTIMA ORĂ FOTO Motorina a doborât pragul psihologic de preț pe litru
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

O mai recunoști? La 41 de ani, fostul sex-simbol din tenisul feminin e mai în formă ca niciodată: „Abia aștept să revin!”

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (9)
thumbzilla..
thumbzilla..  •  17 Iulie 2013, 11:56

Peisaje extraordinar de frumoase...

1349magus
1349magus  •  15 Iulie 2013, 22:45

Mai bine ne-ar spune ce a primit inainte de cursa . Asta inseamna buget nelimitat , acces la cele mai noi potiuni . Sa-l vedeti la anul pe Ritchie Porte cum zburda pe Col du Tourmalet !

legend31
legend31  •  15 Iulie 2013, 16:17

De unde ai luat informatia ca a pulverizat timpul lui Lance? un link te rog, ai?

Vezi toate comentariile (9)
Comentează