CICLISM  ·  GIRO

Elia Viviani DECLASAT! A câștigat etapa a 3-a din Giro, dar victoria i-a fost dată lui Gaviria. Primoz Roglic e tot tricou roz

Luni, 13 Mai

Campionul Italiei, Elia Viviani, a câștigat pe șosea etapa a 3-a din Giro d'Italia, dar fiindcă i-a luat față unui rutier adversar când a sprintat, a pierdut victoria, care a trecut la Fernando Gaviria.

Viviani, 30 de ani, a sprintat excelent pe ultimii 250 de metri dintr-o etapă de 220 de kilometri, între Vinci și Orbetello.

Rutierul lui Deceuninck–QuickStep a fost urmat de Fernando Gaviria (UAE) și Arnaud Demare (FdJ), dar la scurt timp după ce s-a bucurat pe linia de sosire a aflat că a fost declasat de organizatori.

Victoria i-a fost acordată lui Gaviria, columbianul în vârstă de 24 de ani plecat de la QuickStep în acest sezon! care ajunge astfel la 5 victorii de etapă în Giro, egal cu rivalul Viviani!

Clasamentul etapei 3:

1 Fernando Gaviria (Col) UAE 5:23:19
2 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
3 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
4 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo
5 Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data
6 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team
7 Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy
8 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
9 Christian Knees (Ger) Team Ineos
10 Sacha Modolo (Ita) EF Education First

Clasamentul general Giro:

1 Primoz Roglic (Slo) Jumbo-Visma 10:21:01
2 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:00:19
3 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:00:23
4 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 0:00:28
5 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
6 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:00:33
7 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:00:39
8 Damiano Caruso (Ita) Bahrain-Merida 0:00:40
9 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 0:00:42
10 Victor De La Parte (Spa) CCC Team 0:00:45



Vicepremierul Raluca Turcan taie în carne vie: vor pleca 40%!

Libertatea

Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
08:00 Handbal F, CM 2019

România - Rusia

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
13:00 Fotbal, Liga 2

UTA Arad - Petrolul

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
13:00 Fotbal, La Liga

Eibar - Getafe

Telekom 3, Look Sport
13:30 Fotbal, Serie A

Lecce - Genoa

Digi 4, Telekom 2, Look Sport 2
15:00 Fotbal, La Liga

Betis - Athletic Bilbao

Digi 1, Telekom 3, Look Sport
16:00 Fotbal, Serie A

Torino - Fiorentina

Digi 2, Telekom 2
16:00 Fotbal, Serie A

Sassoulo - Cagliari

Telekom 3, Look Sport 2
17:00 Fotbal, La Liga

Valladolid - Real Sociedad

Digi 4, Telekom 3
17:15 Bascht M

Steaua - BC CSU Sibiu

Digi 4
17:30 Fotbal, Liga 1

Botoșani - CFR Cluj

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
19:00 Fotbal, Serie A

Sampdoria - Parma

Digi 2, Telekom 2
19:00 Fotbal, Bundesliga

Werder Bremen - Paderborn

Digi 4, Telekom 4
19:30 Fotbal, La Liga

Leganes - Celta Vigo

Digi 4, Telekom 3, Look Sport 2
20:30 Fotbal, Liga 1

Astra - Universitatea Cluj

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:45 Fotbal, Serie A

Bologna - Milan

Digi 2, Telekom 3
22:00 Fotbal, La Liga

Osasuna - Sevilla

Digi 4, Telekom 4
22:00 Fotbal, Ligue 1

Marseille - Bordeaux

Digi 4, Look Sport 2
Program TV complet

Liga 1