SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL CICLIST AL ŢINUTULUI SECUIESC 2012

FOTO Kvasina a primit coroana în "etapa rege" a Turului Ţinutului Secuiesc

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 august 2012 00:00 / Actualizat vineri, 19 iulie 2013 13:13

Proverbul "cînd doi se luptă, al treilea cîştigă" a fost perfect valabil în cea de-a treia etapă a Turului Ţinutului Secuiesc, acolo unde o cursă condusă în proporţie de 80% de Cioban şi Hristov, a fost adjudecată de Matja Kvasina, rutierul celor de la Tuşnad Cycling Team.

Vremea a ţinut cu organizatorii şi a fost perfectă pentru o cursă de 180 de kilometri, cu startul în Miercurea Ciuc şi finişul la Harghita Băi, în apropierea minei. După doar cîţiva kilometri, avansul dintre Cioban (Tuşnad) şi Hristov (Brisasport) era de 25 de secunde. Diferenţa a continuat să crească cu fiecare metru parcurs, astfel încît după 140 de kilometri, cei doi ciclişti aveau un avantaj de 5 minute şi 50 de secunde! Din păcate pentru cei doi, odată cu finalul penultimei căţărări, plutonul a crescut viteza şi a reuşit să-i ajungă din urmă cu aproape 25 de kilometri înainte de finiş.

Primul care a trecut linia de sosire la Harghita Băi a fost Matja Kvasina, vicecampionul din Turul Sibiului, care a continuat să confirme şi la această ediţie a Turului Ţinutului Secuiesc. Pe cea de-a doua treaptă a clasamentului a urcat Peter Kusztor (Hungarian National Team), urmat de Yuriy Vasyliv (LKT), un rutier de doar 18 ani.

În clasamentul general continuă să conducă Matei Marin, slovenul din echipa austriacă ARB. Vitaly Popkov (ISD) şi Anatoliy Pakhtusov  (ISD) completează ierarhia, în timp ce croatul Kvasina (Tuşnad) se clasează pe poziţia a şasea, la o diferenţă de 4 minute şi 45 de secunde faţă de lider.