SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL ITALIEI 2018, ETAPA 9: PESCO SANNITA-GRAN SASSO D'ITALIA, 225KM

GIRO D'ITALIA. Knock-out pentru Chris Froome și un alt mare favorit! Victorie gigantică pentru Simon Yates, tricoul roz + cum arată clasamentul general în Turul Italiei

Simon Yates, foto: Giro d'Italia, Instagram

Articol de - Publicat duminica, 13 mai 2018 18:02

Britanicul Simon Yates (Michelton-Scott) s-a impus în etapa a noua din Turul Italiei, după ce s-a desprins decisiv pe cățărarea de final, Gran Sasso d'Italia, dintr-un grup ce i-a mai numărat pe Thibaut Pinot (Groupama-FdJ) și pe coechipierul Esteban Chaves, dar nu și pe doi dintre marii rivali: Chris Froome (Sky) sau Fabio Aru (EAU).

A fost o etapă de 225km, cu o cățărare mătăhăloasă la final, în două trepte. O evadare timpurie s-a dezintegrat în ultimele 4 borne, iar favoriții au început să se agite. Practic, aceasta a fost prima confruntare consistentă între marii rivali la tricoul roz și, mai ales, primul reper clar al formei din acest moment.

g18 t09 gransasso alt jpg 670

Toți ochii au stat pe britanicul Chris Froome, care nu a arătat deloc capabil să își onoreze statutul. Și nu a fost singur.

Alt britanic a preluat frâiele competiției. Simon Yates, liderul clasamentului general, a obținut prima victorie de etapă din acest Giro, după ce a plecat alături de coechipierul Esteban Chaves și Thibaut Pinot într-o acțiune care i-a scuturat pe Chris Froome și pe Fabio Aru, dar nu și pe Domenico Pozzovivo sau Tom Dumoulin.

Froome a pierdut ritmul în ultimul kilometru, a sosit la un minut și 6 secunde distanță de Simon Yates, în timp ce Fabio Aru a trecut linia de sosire sufocat, la un minut și 13 secunde. O posibilă explicație? Ambii sunt cățărători de calibru, iar Turul Italiei are o ultimă săptămână plină de munți, deci ar putea să își fi făcut calculele pentru artificiile care duc la Roma. Dar până atunci, ambii au dispărut din top 10, iar Froome se vede dincolo de pragul a două minute față de tricoul roz.

O altă victimă a fost Tom Dumoulin, olandezul campion en-titre de la Sunweb, care a "sângerat" 12 secunde la general.

"A fost o victorie pentru băieții mei, care au rulat tot timpul în fruntea cursei. Mereu am știut că dacă oprim evadarea, e posibilă o victorie de etapă", a explicat Yates, 25 de ani, la final. Michelton-Scott e la a doua victorie de etapă din acest Giro, după ce Esteban Chaves s-a impus pe Etna, prima etapă la altitudine mare din acest Tur al Italiei.