CICLISM    •   TURUL FRANȚEI 2018

Peter Sagan, tricou galben în Turul Franței! Victorie perfectă după ce o căzătură a fracturat plutonul

Peter Sagan, prima victorie în Turul Franței 2018, foto: reuters +2 FOTO
Peter Sagan, prima victorie în Turul Franței 2018, foto: reuters

Articol de — Duminica, 08 Iulie 2018

Slovacul Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) s-a impus la sprint în etapa a doua din Turul Franței 2018, la capătul celor 182.5 kilometri disputați între Mouilleron-Saint Germain - La Roche-Sur-Yon. 

Într-o etapă inestetică, în care francezul Sylvain Chavanel (Direct Énergie) a dus o evadare solitară mamut, de 165 de kilometri, favoriții din pluton au încercat să țină lucrurile sub control pentru a evita haosului din prima zi. Chris Froome s-a înconjurat de garda albă a celor de la Sky și a conservat cât de multă energie a putut, având în vedere contratimpul pe echipe de 35 de kilometri de mâine. 

Plutonul a rulat compact în ultimele 14 borne, Marcel Kittel (Katusha-Alpecin) a "spart" cu 8 km înainte de final și nu s-a mai implicat în lupta pentru etapă, iar QuickStep-Floors și Bora-Hansgrohe au început lupta de poziționare pentru Fernando Gaviria, respectiv Peter Sagan.

Totul a fost dat peste cap la intrarea în ultimii 2 kilometri, când o căzătură în care a fost implicat și Gaviria a fracturat tot grupul, iar Peter Sagan s-a trezit în fruntea cursei cu adversari principali precum Andre Greipel (Lotto-Soudal) sau Arnaud Demare (Groupama-FDJ).

A fost a 9-a victorie în Tur pentru slovacul în vârstă de 28 de ani, care îmbracă mâine tricoul galben grație celor 10 secunde de bonificație de la final. 

Între favoriți nu a fost consemnat niciun ecart, mâine urmând să se dea prima luptă importantă pentru tricoul galben. 

Clasamentul etapei:

1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 04:06:37
2 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
3 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
4 Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal
5 Alexander Kristoff (Nor) UAE-Team Emirates
6 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert
7 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
8 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert
9 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
10 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors

Clasamentul general:

1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 8:29:53
2 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 0:00:06
3 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 0:00:10
4 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin 0:00:12
5 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:00:13
6 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 0:00:14
7 Geraint Thomas (GBr) Sky 0:00:15
8 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
9 Alexander Kristoff (Nor) UAE 0:00:16
10 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo

Comentarii (2)

capca1  •  08 Iulie 2018, 22:00

Mâine Froome își ia spray-ul care trebuie și , în plină criză de astm, câștigă o oră-două față de pluton ! Iar UCI va spune că nu sunt dovezi de dopaj . Lance Armstrong e pantaloni scurți fața de Froome, iar US Postal e cor de îngeri față de Sky !

spion_kop  •  08 Iulie 2018, 19:48

maine revine Froomy in top 10, asta daca nu are vreo criza de astm si termina ziua in galben...

Vezi toate comentariile (2)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
01:30 Baschet, NBA

Toronto - Oklahoma

Telekom 1
10:30 Patinaj Artistic

CM: Saitama

Eurosport 2
13:00 Fotbal, Liga 2

Academica Clinceni - UTA Arad

Digi 1, Look Sport
15:30 Fotbal, Liga 3

Rapid - FCSB II

Digi 1
15:30 Volei M

Volei Municipal Zalău - Steaua

Digi 3
17:00 Tenis, WTA&ATP

Turneul din Miami

Digi 2, Digi 4, Telekom 3
18:00 Handbal M

HC Dobrogea Sud Constanța - Holstebro

Digi 3, Telekom 2
19:00 Fotbal, Preliminarii EURO 2020

Suedia - România

ProTV
19:30 Baschet M

BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea

Digi 3
20:00 Curling

CM: Silkeborg

Eurosport 2
21:30 Handbal M

Zagreb - Vardar

Digi 3, Telekom 2
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 2 2 0 0 4 - 1 33
2 CSU Craiova 2 2 0 0 2 - 0 29
3 FCSB 2 1 0 1 3 - 2 28
4 Viitorul 2 1 0 1 2 - 2 22
5 Astra Giurgiu 2 0 0 2 0 - 3 21
6 Sepsi OSK 2 0 0 2 1 - 4 19


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 2 2 0 0 4 - 1 22
2 Poli Iași 2 1 0 1 2 - 3 20
3 Dinamo 2 1 0 1 3 - 2 19
4 FC Botoșani 2 0 1 1 1 - 2 19
5 FC Voluntari 2 2 0 0 4 - 1 17
6 Hermannstadt 2 0 1 1 2 - 4 17
7 Călărași 2 0 0 2 1 - 4 12
8 Chiajna 2 0 2 0 2 - 2 11
Sa 30.03.19
21:30
CFR Cluj
-
Astra Giurgiu
-
Du 31.03.19
20:30
FCSB
-
CSU Craiova
-
Lu 01.04.19
20:30
Sepsi OSK
-
Viitorul
-


Play-out
Vi 29.03.19
20:30
Dinamo
-
Hermannstadt
-
Du 31.03.19
15:00
Chiajna
-
FC Voluntari
-
Du 31.03.19
17:30
Poli Iași
-
Gaz Metan
-
Lu 01.04.19
17:30
FC Botoșani
-
Călărași
-