SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FLANDREI

Tadej Pogacar, victorie în Turul Flandrei pentru a doua oară în carieră! Mathieu van der Poel a căzut, dar a prins podiumul

Tadej Pogacar, victorios în Turul Flandrei/Foto: Imago Images
Tadej Pogacar, victorios în Turul Flandrei/Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 06 aprilie 2025 22:06 / Actualizat duminica, 06 aprilie 2025 22:07

Tadej Pogacar (26 de ani), membru al echipei UAE Team Emirates, a câștigat Turul Flandrei, a doua cursă Monument a sezonului, reușind să îl depășească pe rivalul Mathieu van der Poel (30 de ani), campionul din 2024 al cursei.

În urmă cu 2 săptămâni, Mathieu van der Poel, membru al echipei Alpecin-Deceuninck, îl învingea pe Tadej Pogacar în cursa Milan-San Remo și își adjudeca primul Monument al anului 2025.

Mai mult decât atât, olandezul și-a asigurat un plus de moral înaintea Turului Flandrei, cursă pe care a câștigat-o în 2024. Tadej Pogacar, dornic de revanșă, se anunța a fi principalul adversar al lui van der Poel.

Ilie Năstase a auzit vestea despre Arena Națională și a cedat nervos: „Plec din țară dacă iese președinte tovarășul Nicușor Dan, să mor eu!”
ATAC
Ilie Năstase a auzit vestea despre Arena Națională și a cedat nervos: „Plec din țară dacă iese președinte tovarășul Nicușor Dan, să mor eu!”

Tadej Pogacar, cursă incredibilă în De Ronde: „Sunt atât de fericit”

Într-adevăr, slovenul a făcut o cursă incredibilă, a profitat de căzătura lui Mathieu van der Poel și apoi a rezistat bine în fața atacurilor acestuia. De asemenea, Pogacar a izbutit să se mențină și în fața lui Mads Pedersen, campionul mondial din 2019, al cărui vis este să câștige o cursă Monument.

Pe măsură ce linia de finiș s-a apropiat, distanța dintre Pogacar și urmăritorii săi a devenit din ce în ce mai mare, grație unui final de cursă excepțional al triplului câștigător al Turului Franței.

După 5 ore, 58 de minute și 41 de secunde și 270 de kilometri parcurși, Pogacar a câștigat Turul Flandrei pentru a doua oară și și-a adjudecat al 8-lea Monument al carierei.

„Obiectivul a fost să câștig dar, în cele din urmă, e greu să realizez asta. Am făcut-o și nu aș putea fi mai mândru de echipă și de modul în care am concurat astăzi, chiar dacă am avut parte de ghinion. Până la urmă, totul a fost bine. Sunt atât de fericit că am câștigat această cursă în acest tricou”, a declarat ciclistul în vârstă de 26 de ani, citat de The Telegraph.

Pe poziția secundă s-a clasat Mads Pedersen, urmat de Mathieu van der Poel. „Am fost norocos că nu am avut mai multe pagube după”, a spus ciclistul de 30 de ani care a suferit o căzătură în timpul cursei din Belgia.

Paris-Roubaix, următorul obiectiv al ciclistului sloven

Peste o săptămână, în 13 aprilie, Tadej Pogacar va concura la Paris-Roubaix, al 3-lea Monument al sezonului:

„E o cursă complet diferită, dar voi accepta provocarea și voi încerca să dau ce am mai bun. Flandra mi se potrivește mai bine, dar nu știi niciodată: Roubaix e de asemenea o cursă foarte complicată însă cu forma în care sunt, trebuie să încerc”, a afirmat campionul mondial din 2024.

Citește și:
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Altele
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
A reziliat astăzi și sunt șanse să semneze cu CFR Cluj » Are 9 meciuri europene în acest sezon
Superliga
A reziliat astăzi și sunt șanse să semneze cu CFR Cluj » Are 9 meciuri europene în acest sezon
Gigi Becali, anunț-bombă despre transferuri la FCSB: „Negociem cu un român din afară”
Superliga
Gigi Becali, anunț-bombă despre transferuri la FCSB: „Negociem cu un român din afară”
A fugit din cantonamentul din Turcia și ajunge în Superliga României
Superliga
A fugit din cantonamentul din Turcia și ajunge în Superliga României
FOTO Bucureștiul va fi
Profit.ro
FOTO Bucureștiul va fi "tăiat" de o barieră verde. Proiectul care va schimba fața capitalei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează