SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FRANȚEI 2018

TURUL FRANȚEI. Nicio zi fără liniște în Turul Franței! Omar Fraile câștigă etapa, Chris Froome și Geraint Thomas mai "fură" secunde

Omar Fraile, foto: reuters +2   FOTO
Omar Fraile, foto: reuters

Articol de - Publicat sambata, 21 iulie 2018 18:07

Spaniolul Omar Fraile s-a impus în etapa a 14-a din Turul Franței, una în care podiumul Turului Franței a mai "furat" câteva secunde bune față de urmăritorii din clasamentul general.

Acțiunea a fost împărțită în două. În față, o evadare-mamut, de 21 de oameni, ce cuprindea nume precum Peter Sagan, Gorka Izagirre, Greg Van Avermaet, Thomas De Gendt, Phil Gilbert sau Julian Alaphilippe, iar în spate un pluton bucuros să predea lupta pentru etapă, epuizat, în care favoriții s-au supravegheat strict, de la o distanță confortabilă ce a măsurat și 20 minute!

Etapa a avut 188km, între Saint-Paul-Trois-Châteaux și Mende, și s-a remarcat printr-un finiș periculos, o înlănțuire de 3 cățărări inferioare, ultima cu 3 km cu o medie de 10,2% spre linia de sosire! Un zid pe care tricoul galben Geraint Thomas și Chris Froome aveau nevoie să fie atenți la orice intenție ostilă.

Omar Fraile, (aproape) de ziua lui

A fost terenul propice pentru atacul lui Jaspen Stuyven, belgianul om de clasice de la Trek-Segafredo, care s-a desprins de colegii din evadare și și-a încercat singur puterile. Grupul fruntaș s-a dezintegrat pe Cote de la Croix Neuve, cățărarea de final, nu înainte ca Stuyven să fie prins de doi rutieri puternici, Julian Alaphilippe, cu tricoul de cel mai bun cățărător, și Omar Fraile, de la Astana. Alaphilippe a rămas cu Stuyven, Fraile a trecut vijelios și obținut victoria de etapă, după 4 ore, 41 de minute și 57 de secunde de efort.

De două ori cel mai bun cățărător în Vuelta, spaniolul Omar Fraile Matarranza a obținut a doua sa victorie de etapă într-un Mare Tur, prima în Turul Franței, la 4 zile după ce a împlinit 27 de ani.

Podiumul se distanțează

În spate, în grupul favoriților, atacul important a fost dat în ultimii 3 kilometri de Primoz Roglic, slovenul fost săritor cu schiurile, clasat al patrulea la general, căruia i-au găsit un răspuns doar cicliștii clasați în TOP 3 în clasamentul general: Geraint Thomas, Chris Froome și Tom Dumoulin, veniți la 7 secunde. În schimb, Romain Bardet și Nairo Quintana au pierdut între 10 și 20 de secunde, iar Dan Martin a spus adio oricărei șanse, pierzând două minute din cauza unei pene târzii.