CICLISM  ·  TURUL ROMÂNIEI

Victorie olandeză în prima etapă din Turul Românei

Articol de — Miercuri, 19 Septembrie 2018

A cincizeci și una ediție a Turului României pornit miercuri la drum din Alba Iulia. Competiția a fost reluată după o pauză de cinci ani și este dedicată "Centenarului".

Cei 100 de rutieri au pedalat 154,7 km pe traseul lba Iulia - Vingard - Draşov - Doştat - Păuca - Roşia de Secaş - Blaj - Şeica Mică - Şeica Mare - Slimnic - Ocna Sibiului - Sibiu.

S-a impus olandezul Peter Schulting (Monkey Town), care a parcurs distanța rundei în 3 ore, 51 de minute și 34 de secunde. pe podium au mai urcat Simon Pellaud (Team Illuminate) și Onur Balkan (echipa naţională a Turciei).
Schulting este atât purtătorul tricoului galben, acordat liderului în clasamentul general, cât şi al celui roşu, pentru cel mai bun cățărător.

Mâine, etapa a doua va avea 162, 8 kilometri și se va desfășura între Sibiu și Brașov.

"Mica Buclă" a avut prima ediție în 1934, iar anul acesta se va desfășura pe cinci etape şi va avea o lungime totală de 718 km. La ediția din acest an participă 5 echipe naționale, 11 echipe continentale şi 4 de club.

Etapele Turului României

  • Etapa I      Alba Iulia-Sibiu 154,7 km
    Traseu: Alba Iulia - Vingard - Draşov - Doştat - Păuca - Roşia de Secaş - Blaj - Şeica Mică - Şeica Mare - Slimnic - Ocna Sibiului - Sibiu
  • Etapa a II-a Sibiu-Brașov 162,8 km
    Traseu: Sibiu - Bradu - Avrig - Făgăraş - Codlea - Ghimbav - Cristian - Râşnov - Poiana Braşov - Braşov
  • Etapa a III-a Brașov-Focșani 176,3 km
    Traseu: Braşov - Târgu Secuiesc - Ojdula - Lepşa - Topeşti - Focşani
  • Etapa a IV-a Buzău-Târgoviște 124,7 km
    Traseu: Buzău - Mizil - Albeşti-Paleologu - Valea Călugărească - Bucov - Centura Ploieşti - Dărmăneşti - Răzvad - Târgovişte
  • Etapa a V-a București 100 km
    Traseu: : Bucureşti (Piaţa Presei Libere - B-dul Poligrafiei - str. Jiului)

Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
12:30 Tenis, WTA

Turneul din Stuttgart

Digi 2
12:30 Tenis, WTA

Turneul din Istanbul

Digi 4
17:00 Fotbal, Liga 2

Chindia Târgoviște - Academica Clinceni

Digi 1, Telekom 1
17:30 Baschet M

BC CSU Sibiu - Dinamo

Digi 4
18:00 Volei F

CSM București - Volei Alba Blaj

Digi 3
19:15 Baschet M

CSM CSU Oradea - BCMU Pitești

Digi 4
19:45 Fotbal, Liga 1

Viitorul - CSU Craiova

Digi 1, Telekom 1, Look
20:30 Fotbal, La Liga

Sevilla - Rayo Vallecano

Digi 3
21:00 Handbal M

Vardar - Pick Szeged

Digi 4
22:30 Fotbal, La Liga

Getafe - Real Madrid

Digi 1, Telekom 1
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 6 4 2 0 6 - 1 41
2 FCSB 6 3 2 1 9 - 5 36
3 CSU Craiova 6 3 1 2 6 - 5 33
4 Viitorul 6 3 2 1 9 - 5 30
5 Astra Giurgiu 6 1 0 5 2 - 9 24
6 Sepsi OSK 6 0 1 5 1 - 8 20


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 6 5 1 0 10 - 3 32
2 Dinamo 6 5 0 1 10 - 4 31
3 Poli Iași 6 2 1 3 5 - 7 24
4 FC Voluntari 6 3 2 1 9 - 6 22
5 FC Botoșani 6 1 1 4 3 - 7 22
6 Hermannstadt 6 0 2 4 3 - 9 18
7 Călărași 6 1 2 3 4 - 9 17
8 Chiajna 6 1 3 2 9 - 8 15
Du 28.04.19
21:00
FCSB
-
Astra Giurgiu
-
Lu 29.04.19
18:00
CSU Craiova
-
Sepsi OSK
-
Lu 29.04.19
21:00
CFR Cluj
-
Viitorul
-


Play-out
Vi 26.04.19
21:00
Chiajna
-
Gaz Metan
-
Sa 27.04.19
16:00
Călărași
-
Hermannstadt
-
Sa 27.04.19
19:00
FC Voluntari
-
Dinamo
-
Du 28.04.19
18:00
FC Botoșani
-
Poli Iași
-

Acum, în direct din redacție

Urmărește aici

acum!
×