SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL ITALIEI

Zi de poveste în Dolomiţi » Lance Armstrong: "Azi aflu în ce formă sînt" ;)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 13 mai 2009 00:00

Prima etapă montană din Turul Italiei ne-a arătat un Lance Armstrong puternic, capabil să îi conducă pe cei de la Astana spre victorie. Ciclistul în vîrstă de 37 de ani a ţinut ritmul cu favoriţii pe toată durata etapei de 162 de kilometri, arătînd slăbiciuni doar în ultimii 500 de metri, atunci cînd sprintul violent al lui Di Luca l-a forţat să treacă linia de sosire la cîteva secunde. Sau a avut alt motiv?

"Sînt mulţumit de ce am realizat. A fost prima mea căţărare importantă de cînd m-am retras. Am avut un sentiment bun şi nicio problemă cu clavicula", a spus Armstrong la finalul etapei. Septuplul cîştigător de Tur al Franţei a revenit în competiţie după ce şi-a fracturat în luna martie clavicula umărului drept în Turul Castilla şi León.

Totuşi, Lance nu a pierdut timp în raport cu favoriţii din cauza ritmului impus de aceştia pe ultima căţărare a zilei, San Martino di Castrozza, ci a fost forţat de cîteva probleme la derailleur să folosească un angrenaj uşor incomod. ;)

În ceea ce priveşte etapa de astăzi, a doua zi montană în Dolomiţi l-a pus pe gînduri pe campionul american: "Va fi o zi lungă şi grea. Nu ştiu la ce să mă aştept". Etapa a cincea programează 125 de kilometri la capătul cărora plutonul dă piept cu Alpe di Siusi, o căţărare lungă de 25 de kilometri! :O