Alte știri din fotbal
OUT din lotul FCSB, înainte de duelul cu Csikszereda
0
Delegare curioasă a lui Kyros Vassaras pentru derby-ul Universitatea Craiova - Dinamo » Recent a fost în centrul unui scandal
3
Chindia Târgoviște - Steaua, în etapa 7 a play-off-ului din Liga 2
0
Alexandru Gîț, operat după accidentarea horror: „E în stare de șoc! E speriat”
0
Știri din fotbal internațional
Fosta soție a lui Maradona, urlet de furie la tribunal: „El este asasinul! Din cauza lui a murit tatăl copilului meu”
2
Anamaria Prodan vrea să cumpere o echipă din afara României: „Admir fotbalul de acolo”
0
Surpriză uriașă! Echipa care a uimit Europa, răpusă » Campioni în premieră, la 9 ani de la înființare
1
„Vrem să devenim al treilea club al Capitalei, după Roma și Lazio” » Antrenorul lui Dan Șucu, promovare de senzație: „Nu vom fi satelitul nimănui!”
0
Lifestyle
Ion Țiriac, dezvăluire din comunism: „Aveam pașaportul pe care 99% dintre români nu-l aveau!”
2
Florin Prunea are de 15 ani o amantă, soția îl desființează: „Să-i fie rușine, nu e un bărbat divorțat! Ce învață copiii de la el?”
6
Andreea Hanca a atras toate privirile la Liga Liceelor » Motivul apariției neașteptate în Polivalentă
3
Jucătoarea de tenis care a pozat în Playboy divorțează după 16 ani: „Diferențe ireconciliabile”
10
Ștefan, bărbatul din Brașov care a murit acasă după ce s-a prezentat la UPU ...
Libertatea
Reprezentanții Palestinei și Israelului au refuzat să-și dea mâna la ...
Adevărul
Era idolul lui Dobrin! Cine a fost misteriosul Pericle Valeca, fotbalistul ...
GSP SPECIAL
Sancțiunea CNA în cazul Realitatea Plus, întoarsă „din pix” de judecători. ...
Libertatea
atunci cand o sa le dai voie sa se pregateasca...
ba da..dar pana reactioneaza gsp-ul... :)
Dar țiganii oare cînd vor aduce și ei medalii ?
nu-i da nimeni RAPORTEAZA??
În Budapesta metoda favorită a sinucigaşilor este să sară de pe impresionantele poduri care traversează Dunărea. De multe ori acest gest are o mare componentă exhibiţionistă: sinucigaşul anunţă posturile de ştiri (care în anii '90 se întreceau în transmiterea în direct a săriturii mortale) şi de cele mai multe ori işi dă foc înainte de saltul în gol.Însă aceste gesturi nu constituie o noutate la Budapesta. La sfârşitul secolului al XIX lea în Budapesta a fost inaugurat podul Sfânta Margareta – care a fost imediat preluat de ungurii care decideau să îşi incheie socotelile cu viaţa.
cine crezi ca e de acord cu el? apropo, francezul care a venit pe 2 dupa Emil, se numea Tristan Navarro. deci etnic spaniol.
În secolul al XX lea, Ungaria a avut o istorie tristă a sinuciderilor. Conform statisticilor oficiale, rata sinuciderilor a început să crească abrupt în anii '50 pentru ca în anii '70 – '80 să atingă un maxim de 45 de sinucideri la 100.000 de locuitori. Rata mare a sinuciderilor în Ungaria s-a păstrat şi în anii '90, însă a început să scadă dupa anul 2000 în urma desfăşurării unor programe guvernamentale destinate combaterii acestui flagel. Totuşi Ungaria şi-a păstrat primul loc între statele europene.
În România, rata sinuciderilor este 12,9 la 100.000 de locuitori – însă trebuie menţionat faptul că această cifră este influenţată de prezenţa a 1,5 milioane de etnici maghiari în România. Astfel, judeţul Harghita a fost înregistrată în anul 2008 o rată de 28,8 sinucideri la 100.000 de locuitori, cu mult mai mare decât media pentru întreaga Românie
De ce preferă ungurii sinuciderea este o întrebare care îi frământă pe experţii si scriitorii de la Budapesta de mai bine de un secol.Din acest punct de vedere Ungaria depăşeşte până şi Japonia, unde au fost înregistrate în 2009 doar 19 sinucideri la 100.000 de locuitori. Aceeaşi cifră este în Finlanda de 18 sinucigaşi la 100.000 de locuitori, 14, 2 în Franţa, 14 în Elveţia, 13,2 în Polonia şi 12,6 în Austria (ultimele două fiind ţări catolice). Statele cu cea mai scăzută rata a sinuciderilor în Europa sunt: Grecia (2,9), Italia (4,8) şi Marea Britanie (6,1).
E absolut jenant! E vorba de o medalie de aur pentru Romania si multi, in loc sa comenteze (de bine) acest succes, aleg sa jigneasca si sa spurce chiar si atunci cand nu este cazul. Lasati-l pe acest baiat minunat sa aleaga daca sa-i fie sau nu rusine de tara pentru care concureaza. Mai reflectati...
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.