SPORTURI  »  FORMULA 1  »  WILLIAMS

Al treilea weekend consecutiv când Williams e amendată în Formula 1! Motivul curios

Alex Albon i-a blocat calea lui Luke Browning, care îl înlocuia pe Carlos Sainz, pe scurta dreaptă dintre virajele 12 și 13.
Alex Albon i-a blocat calea lui Luke Browning, care îl înlocuia pe Carlos Sainz, pe scurta dreaptă dintre virajele 12 și 13.

Articol de - Publicat vineri, 11 aprilie 2025 23:49 / Actualizat vineri, 11 aprilie 2025 23:49

Echipa Williams a primit o nouă amendă de la începutul sezonului de Formula 1, de data aceasta din cauza unui incident între cele două mașini ale echipei britanice.

Incidentul a avut loc în timpul primei sesiuni de antrenamente libere dinaintea Marelui Premiu al Bahrainului. Alex Albon i-a blocat calea lui Luke Browning, care îl înlocuia pe Carlos Sainz, pe scurta dreaptă dintre virajele 12 și 13.

Browning se afla într-un tur rapid când l-a ajuns din urmă pe Albon, care rula cu viteză redusă pe trasa ideală. Ambii piloți s-au îndreptat spre partea dreaptă a pistei, unul pentru a-l depăși pe coechipierul său, iar celălalt pentru a se da la o parte. În acel moment, Browning a fost nevoit să ia măsuri pentru a evita un contact, ceea ce nu a fost pe placul comisarilor.

Între cele două sesiuni de antrenamente de la Sakhir, comisarii i-au convocat pe cei doi piloți și pe un reprezentant al echipei Williams pentru a discuta incidentul. În fața comisarilor, Albon a recunoscut că nu l-a văzut pe Browning apropiindu-se, invocând drept cauză configurația pistei în acea porțiune și prezența lui Felipe Drugovich. Echipa a declarat că inginerii celor doi piloți nu i-au avertizat deoarece erau „distrași", motiv pentru care comisia a amendat echipa cu 7.500 de euro.

Al treilea weekend consecutiv în care echipa Williams este amendată

În China, echipa a fost amendată cu 50.000 de euro, din care 40.000 cu suspendare, pentru neprezentarea înregistrărilor privind comportamentul aripilor spate după antrenamentele de la Shanghai.

În Japonia, Sainz a fost amendat de două ori: prima dată cu 1.000 de euro pentru depășirea vitezei pe linia boxelor în timpul celei de-a treia sesiuni de antrenamente, iar apoi cu 20.000 de euro, din care jumătate cu suspendare, pentru întârzierea la imnul Japoniei înainte de startul cursei de la Suzuka.

Citește și:
Liga 2, etapa #16 » Scor umilitor pentru Steaua, după 35 de minute! Clasament în timp real
Liga 2
Liga 2, etapa #16 » Scor umilitor pentru Steaua, după 35 de minute! Clasament în timp real
Au publicat sumele: câți bani câștigă analiștii TV din emisiunile sportive
Campionate
Au publicat sumele: câți bani câștigă analiștii TV din emisiunile sportive
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Handbal
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Profit.ro
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează