SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL SUA

FOTO Max Verstappen câștigă MP al SUA » Cum arată acum lupta pentru titlu de campion în Formula 1

Max Verstappen a câștigat MP din SUA // FOTO: Imago +15   FOTO
Max Verstappen a câștigat MP din SUA // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 25 octombrie 2021 07:49 / Actualizat luni, 25 octombrie 2021 08:04

Olandezul Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite, desfășurat pe pista din Austin, Texas.

Pilotul celor de la Red Bull a plecat din pole-position, dar a fost depășit în primul viraj de rivalul în lupta pentru titlul de campion, Lewis Hamilton.

Britanicul de la Mercedes a avut interiorul în prima curbă și a ieșit în fața lui Verstappen, instalându-se la conducerea cursei, însă strategia echipei sale a făcut ca el să termine pe doi.

Max Verstappen a câștigat MP din SUA

Cei de la Red Bull au regândit rapid strategia cursei și au reușit să-l aducă pe Verstappen. Olandezul a făcut al doilea schimb de pneuri în turul 29, iar după ce Hamilton a intrat la boxe (turul 38). Verstappen a condus cursa până la final.

Fotografii spectaculoase din Marele Premiu al Statelor Unite

+11 FOTO

Finalul Marelui Premiul al Statelor Unite a fost unul pe muchie de cuțit. Cu pneuri mai noi, Hamilton s-a apropiat la sub o secundă de Verstappen, dar nu a putut să-l atace decisiv, astfel că pilotul Red Bull a câștigat cursa.

Am fost foarte agresivi și nu eram sigur că va funcționa. Dar ultimele tururi au fost distractive. Sunt foarte fericit că rezistăm
– Max Verstappen

Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat Sergio Perez, pilotul mexican de la Red Bull.

Aceasta a fost prima victorie a lui Max Verstappen în SUA și a 8-a în sezonul actual. Olandezul are 12 puncte avans față de Hamilton, cu cinci curse rămase de disputat.

200de clasări pe podium are Red Bull în Formula 1

Următoarea cursă are loc pe 7 noiembrie, în Mexic.