SPORTURI  »  FORMULA 1  »  REACȚIE

Max Verstappen a răbufnit la adresa noii Formula 1: „O glumă! Ca și cum am juca Mario Kart”

Max Verstappen // foto: Guliver/gettyimages +9   FOTO
Max Verstappen // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat duminica, 15 martie 2026 15:10 / Actualizat duminica, 15 martie 2026 15:15

Max Verstappen (28 de ani, Red Bull) nu-i slăbește deloc pe oficialii din Formula 1, declarându-se din nou nemulțumit de noile reglementări tehnice, intrate în vigoare în acest an. Afirmațiile lui au venit după o nouă zi de coșmar, în care s-a văzut nevoit să abandoneze din cauza problemelor întâmpinate la monopost.

Olandezul ocupa locul șase în Marele Premiu al Chinei în momentul în care a trebuit să abandoneze. După cursă, s-a lansat într-o tiradă nemaivăzută la adresa noilor reglementări tehnice.

Noile monoposturi sunt dependente de energia componentei electrice a unității de putere, ceea ce se reflectă și în stilul și frecvența depășirilor: un du-te, vino în care piloții cu bateria încărcată îi depășesc pe cei cu energie consumată, iar apoi rolurile se inversează.

Max Verstappen a tunat după MP din China: „Nu sunt curse adevărate! Ca în Mario Kart”

„Este groaznic. Dacă cineva se bucură de asta, înseamnă că nu înțelege ce înseamnă cursele. Nu e deloc distractiv. E ca și cum am juca Mario Kart, nu sunt curse adevărate. Accelerezi pe lângă cineva, apoi bateria ți se termină pe următoarea linie dreaptă și ei accelerează pe lângă tine. Pentru mine, este o glumă.

Doar Kimi sau George câștigă. Nu există o luptă reală. Ei sunt mult în față. Uneori, Ferrari are starturi bune și îi presează la început, dar după câteva tururi totul se așază.

După cum am spus, asta nu are nicio legătură cu cursele. Aș spune același lucru și dacă aș câștiga, pentru că mă interesează produsul competițional. Nu are legătură cu frustrarea poziției mele, pentru că acum lupt și mai mult. Dar pentru mine este o glumă totală.

Vorbim cu conducerea despre asta, dar trebuie să fim atenți ce și cum spunem. Ei înțeleg ce vrem noi, piloții, să spunem. Cred că vorbesc în numele majorității piloților. Unii ar spune că este grozav, pentru că ei câștigă. De ce să renunți la un avantaj când îl ai? Niciodată nu știi când vei avea din nou o mașină bună.

Dar, dacă vorbești cu majoritatea piloților, nouă nu ne place asta. Nu cred că adevărații fani ai Formulei 1 își doresc așa ceva”, a tunat Verstappen, citat de sportal.bg.

Citește și:
Alex Musi dezvăluie, după golul din Dinamo - U Cluj: „Lumea nu știe asta de câteva luni”
Superliga
Alex Musi dezvăluie, după golul din Dinamo - U Cluj: „Lumea nu știe asta de câteva luni”
Kopic nu înțelege ce se întâmplă cu jucătorul lui Dinamo: „Nu l-am simțit OK de la început”
Superliga
Kopic nu înțelege ce se întâmplă cu jucătorul lui Dinamo: „Nu l-am simțit OK de la început”
Cristi Chivu poate declanșa petrecerea, după rezultatul din Napoli - Lazio
Campionate
Cristi Chivu poate declanșa petrecerea, după rezultatul din Napoli - Lazio
CSM București face un meci mare la Esbjerg! Final Four-ul Ligii Campionilor e aproape: urmează un retur incendiar la București
Handbal
CSM București face un meci mare la Esbjerg! Final Four-ul Ligii Campionilor e aproape: urmează un retur incendiar la București
Românii vor avea o nouă zi liberă
Profit.ro
Românii vor avea o nouă zi liberă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Imagini șocante! Sala Polivalentă cu mare istorie în România a devenit un pericol public: „Risc de tragedie” » În ea încă se joacă meciuri de primă ligă

Ministrul Cătălin Predoiu, decizie istorică: „Vom numi viitorul stadion «Dinamo - Mircea Lucescu»”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!