SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP QATAR

Ea a luat decizia CRITICĂ pentru victoria lui Max Verstappen! Detalii din paddock: „Toată lumea mă întreba: «Ești sigură că vrei să faci asta?»”

Hannah Schmitz este unul dintre inginerii esențiali în victoria lui Max Verstappen la echipa Red Bull Racing și a fost din nou decisivă în victoria cvadruplului campion mondial în Qatar
Hannah Schmitz este unul dintre inginerii esențiali în victoria lui Max Verstappen la echipa Red Bull Racing și a fost din nou decisivă în victoria cvadruplului campion mondial în Qatar

Articol de - Publicat luni, 01 decembrie 2025 10:55 / Actualizat luni, 01 decembrie 2025 15:08

Hannah Schmitz este unul dintre inginerii esențiali în victoria lui Max Verstappen la echipa Red Bull Racing și a fost din nou decisivă în victoria cvadruplului campion mondial în Qatar, notează Mundo Deportivo. Acest rezultat, coroborat cu eroarea majoră comisă de McLaren, i-a permis olandezului în vârstă de 28 de ani să forțeze o luptă în 3 pentru titlu în cursa finală de la Abu Dhabi, alături de Lando Norris și Oscar Piastri de la McLaren.

  • Clasamentul la vârful Formulei 1 este: 1. Lando Norris 408 puncte, 2. Max Verstappen 396, 3. Oscar Piastri 392.
  • Câștigătorul cursei de la Abu Dhabi, ultima din calendarul F1, primește 25 de puncte, locului doi îi revin 18 puncte.

Englezoaica Hannah Schmitz, născută în Caterham în 1985, este șefa departamentului de strategie al echipei din Milton Keynes.

Ea conduce un grup de specialiști a căror misiune este să analizeze în câteva secunde, atât de la circuit, cât și printr-o conexiune în timp real cu fabrica, pașii pe care echipa trebuie să îi urmeze în cursă pentru a câștiga. Această echipă indică momentul optim pentru opririle la boxe, așa cum s-a întâmplat în momentele cheie din Qatar, informează sursa citată.

Prin deciziile sale ferme și corecte, Hannah a jucat un rol crucial și în finalul controversat al sezonului 2021 de la Abu Dhabi, când a decis chemarea lui Verstappen la boxe, permițându-i acestuia să aibă pneuri noi pentru a-l ataca pe Hamilton în ultimul tur și a câștiga primul său titlu mondial.

Ea a luat decizia CRITICĂ pentru victoria lui Max Verstappen! Detalii din paddock: „Toată lumea mă întreba: «Ești sigură că vrei să faci asta?»”
Hannah Schmitz, creierul celor de la Red Bull Racing, foto: Guliver/gettyimages

„Toată lumea mă întreba: «Ești sigură? Sigură că vrei să faci oprirea?»”

După cursa din acest weekend, Hannah a vorbit pentru postul „Viaplay” și a explicat decizia cheie de a-l chema pe Max la boxe în turul 7, sub Safety Car, o strategie adoptată de aproape întregul pluton, cu excepția celor două mașini McLaren. Acel moment i-a permis lui Verstappen să lupte pentru victorie și a compromis cursa celor doi piloți de la McLaren.

Hannah spune că „acesta era planul” încă dinaintea cursei. „Ambele mașini urmau să intre dacă Safety Car-ul apărea în turul șapte. Este un avantaj atât de mare să faci o oprire sub Safety Car când știi că trebuie să faci două opriri obligatorii, încât pentru noi era clar că trebuia să o facem”. Hannah a dezvăluit că toți membrii echipei s-au uitat la ea când au văzut că mașinile McLaren rămân pe circuit.

„Cred că multe echipe de pe linia boxelor gândeau la fel. Dar în turul de intrare la boxe am auzit că McLaren va rămâne pe circuit. Și toată lumea mă întreba: «Ești sigură? Sigură că vrei să faci oprirea?» Și am spus: «Da, absolut». M-am gândit: «Nu. Aceasta este cu adevărat alegerea corectă». Și imediat ce am văzut că și restul echipelor intră, am știut că suntem în regulă. Chiar dacă la a doua oprire nu mai ai flexibilitate, avantajul de timp este pur și simplu enorm”, a adăugat strategul Red Bull. „Imediat ce am văzut că și restul intră, am știut că suntem în regulă. Chiar dacă la a doua oprire nu mai ai flexibilitate, avantajul de timp este pur și simplu enorm”.

În primul rând, când m-au chemat la boxe, a trebuit să mă uit și să-mi amintesc că era turul 7, așa că mi-am zis: «OK, acum putem merge până la final». Da, am fost puțin surprins că McLaren nu a intrat la boxe, după ce am efectuat oprirea, pentru că, la ieșirea de pe linia boxelor, mi-am spus: «OK, cred că aceasta este o oportunitate foarte bună pentru noi să câștigăm cursa»”. În acel moment, am crezut că există o șansă mare de a câștiga. Nu mă gândesc la înfrângere. Asta nu există în mintea mea. Mă gândesc cum să câștig. Știam că, probabil, am luat decizia corectă.
- Max Verstappen

„La McLaren, situația era foarte complicată. Vor să-și trateze ambii piloți în mod corect”

Hannah spune că McLaren se afla într-o „situație foarte complicată” deoarece „vor să-și trateze ambii piloți în mod corect”, iar de acest lucru „am putut profita”.

„Dar ei au și multă viteză în comparație cu restul plutonului și poate că se așteptau să creeze un avans suficient pentru a face o oprire. Sau poate erau îngrijorați de limita de 25 de tururi pe un set de pneuri (impusă din motive de siguranță). Nu lucrez pentru McLaren, așa că nu știu”.

Clasamentul piloților înaintea ultimei curse din 2025

  1. Lando Norris (McLaren) - 408 puncte
  2. Max Verstappen (Red Bull) - 396
  3. Oscar Piastri (McLaren) - 392
  4. George Russell (Mercedes) - 309
  5. Charles Leclerc (Ferrari) - 230
  6. Lewis Hamilton (Ferrari) - 152
  7. Kimi Antonelli (Mercedes) - 150
  8. Alexander Albon (Williams) - 73
  9. Carlos Sainz (Williams) - 64
  10. Isack Hadjar (Racing Bulls) - 51
  11. Nico Hulkenberg (Kick Sauber) - 49
  12. Fernando Alonso (Aston Martin) - 48
  13. Oliver Bearman (Haas) - 41
  14. Liam Lawson (Racing Bulls) - 38
  15. Yuki Tsunoda (Red Bull) - 33
  16. Esteban Ocon (Haas) - 32
  17. Lance Stroll (Aston Martin) - 32
  18. Pierre Gasly (Alpine) - 22
  19. Gabriel Bortoleto (Kick Sauber) - 19
  20. Franco Colapinto (Alpine) - Zero
  21. Jack Doohan (Alpine) - zero
Citește și:
Andrei Coubiș, cumpărat după doar 5 meciuri în Superliga!
Superliga
Andrei Coubiș, cumpărat după doar 5 meciuri în Superliga!
Căsătoria cu coafeza anulată după 24 de zile! » „Împăratul” a dezvăluit acum motivul incredibil: „Într-o zi, mi-am invitat prietenii acasă...”
Campionate
Căsătoria cu coafeza anulată după 24 de zile! » „Împăratul” a dezvăluit acum motivul incredibil: „Într-o zi, mi-am invitat prietenii acasă...”
Universitatea Craiova - Metaloglobus » Stupoare pe „Oblemenco”, gol în minutul 3
Superliga
Universitatea Craiova - Metaloglobus » Stupoare pe „Oblemenco”, gol în minutul 3
Stupoare în conferința lui FC Argeș, angajatul piteștenilor a strigat: „Hai, Dinamo!” » Ce a urmat
Superliga
Stupoare în conferința lui FC Argeș, angajatul piteștenilor a strigat: „Hai, Dinamo!” » Ce a urmat
O companie concediază 4.000 de angajați din cauza inteligenței artificiale
Profit.ro
O companie concediază 4.000 de angajați din cauza inteligenței artificiale
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cel mai medaliat sportiv olimpic din istorie, mărturisire crudă: „Nu vreau ca fiii mei să treacă prin ce am trecut eu”

Ce pensie are Marin Condescu, fostul șef de la Pandurii și mare lider sindical la Târgu-Jiu: „Nu e normal! Mi-am mai luat un serviciu”


Comentarii (5)
georgepintilii
georgepintilii  •  01 Decembrie 2025, 14:13

In afara de fraierii de la McLaren, toata lumea stia ca trebuie sa schimbe cauciucurile. De ce se mira toti ca doamna a avut o idee?

Dorin63
Dorin63  •  01 Decembrie 2025, 13:35

Nu știu de unde ați copiat clasamentul, dar G. Russell este pilot la Mercedes, nu la McLaren!

BogdanX007
BogdanX007  •  01 Decembrie 2025, 12:49

Mai toate masinile, inafara de Mclaren, au luat decizia critica sa intre la boxe, doar geniile de la Mclaren nu. Chiar si super strategii de la Ferrari au schimbat cu ambele masini.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează