SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL CHINEI

FOTO Încă o bornă atinsă de Verstappen cu victoria din China » Scene emoționante la final: Zhou a izbucnit în lacrimi când a văzut surpriza organizatorilor

Max Verstappen (26 de ani), campionul mondial en-titre din Formula 1, a câștigat Marele Premiu al Chinei, disputat, duminică, la Shanghai.

Articol de - Publicat duminica, 21 aprilie 2024 12:33 / Actualizat duminica, 21 aprilie 2024 12:34

Max Verstappen (26 de ani), campionul mondial en-titre din Formula 1, a câștigat Marele Premiu al Chinei, disputat, duminică, la Shanghai. Pilotul olandez al echipei Red Bull a fost urmat în clasament de britanicul Lando Norris, de la Mclaren, și de coechipierul său, Sergio Perez.

Max Verstappen a ajuns la al 58-lea succes din carieră, primul pe circuitul din Shanghai. Olandezul domină și actualul sezon, câștigând 4 dintre cele 5 Mari Premii disputate.

„Mă simt grozav, tot week-end-ul am fost rapid. E plăcut să conduci în aceste condiții, totul a decurs perfect”, a spus Verstappen, imediat după cursă.

Moment special în Marele Premiu de Formula 1 al Chinei

Un moment special a avut loc la finalul cursei. Chinezul Zhou Guanyu nu și-a putut stăpâni emoțiile. A izbucnit în lacrimi când a văzut că organizatorii i-au pregătit un loc special unde să sărbătorească alături de fani. De obicei, zona respectivă era destinată doar piloților clasați pe podium.

Clasamentul în Marele Premiu de Formula 1 al Chinei

Daniel Ricciardo, Yuki Tsunoda și Valtteri Bottas n-au terminat cursa.

Max Verstappen domină sezonul din Formula 1: clasamentul piloților

Max Verstappen s-a desprins deja în fruntea clasamentului piloților. Are 110 puncte, 25 peste urmăritorul lui, coechipierul Sergio Perez.

Red Bull nu are rivală: clasamentul constructorilor

Luca Brecel, deținătorul titlului, a fost eliminat într-un mod incredibil în primul tur al Campionatului Mondial de Snooker
CM
Novak Djokovic nu va participa la turneul Masters de la Madrid
DECIZIE

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”