SPORTURI  »  FORMULA 1  »  AUSTRIA

Max Verstappen, de neoprit » A câștigat și cursa de sprint înainte de Marele Premiu al Austriei

Sâmbătă, Max Verstappen, 25 de ani, a câștigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Austriei.

Articol de - Publicat sambata, 01 iulie 2023 19:53 / Actualizat sambata, 01 iulie 2023 20:12

Campionatul mondial en-titre l-a devansat cu 21 de secunde pe colegul lui de la Red Bull Racing, Sergio Perez. Pe 3 s-a clasat Carlos Sainz, Ferrari. Lewis Hamilton, abia pe 10.

Clasamentul cursei de sprint din Marele Premiu al Austriei

Max Verstappen, cel mai rapid și în calificări

Max Verstappen a încheiat victorios și calificările din Marele Premiu al Austriei, cele care stabilesc ordinea pe grilă în cursa de duminică, ora 15:55.

Olandezul a fost cel mai rapid pe circuitul „Red Bull Ring” din Styria, urmat de cei doi piloți de la Ferrari, Charles Leclerc și Carlos Sainz.