SPORTURI  »  FORMULA 1  »  CADILLAC

OFICIAL Anunțul momentului în Formula 1: Cadillac și-a numit piloții pentru 2026

Sergio Perez și Valtteri Bottas au semnat cu Cadillac / Foto: Instagram
Sergio Perez și Valtteri Bottas au semnat cu Cadillac / Foto: Instagram

Articol de - Publicat marti, 26 august 2025 16:20 / Actualizat marti, 26 august 2025 17:18

Echipa nou-înființată Cadillac, care va debuta în sezonul viitor de Formula 1, a făcut anunțul oficial. Americanii cu sediile la Fishers (SUA) și Silverstone (Marea Britanie) vor aborda sezonul de debut cu Valtteri Bottas (35 de ani) și Sergio Perez (35 de ani), ambii piloți veterani în Marele Circ.

Anunțul a fost făcut oficial în urmă cu scurt timp pe pagina oficială de social media a echipei și pe site-ul de sub brandul General Motors.

Cadillac și-a ales piloții pentru 2026: Sergio Perez și Valtteri Bottas

Anunțul momentului în Formula 1: Cadillac și-a numit piloții pentru 2026
Sergio Perez și Valtteri Bottas au semnat cu Cadillac / Foto: Instagram

Comunicatul oficial nu doar îi numește pe piloți, ci și argumentează de ce tocmai ei au fost aleși.

„Echipa de Formula 1 Cadillac anunță că a semnat cu doi piloți-vedetă: Câștigătorul a 10 Mari Premii Valtteri Bottas și pilotul care iese în evidență, câștigător de 6 curse, Sergio «Checo» Perez”, anunță nou-înființata Cadillac.

„Cu peste 500 de starturi în curse combinat, peste 100 de podiumuri și expertiză serioasă în dezvoltare, perechea va juca un rol central în crearea fundației competitive a echipei din prima zi” a fost comunicatul oficial al americanilor.

Valtteri Bottas: „Am simțit că e ceva diferit”

Anunțul momentului în Formula 1: Cadillac și-a numit piloții pentru 2026
Valtteri Bottas, în dreapta, alături de Lewis Hamilton // foto: Guliver/gettyimages

Pilot de rezervă în acest sezon pentru Mercedes, fost coleg cu Lewis Hamilton în anii în care echipa câștiga titlu după titlu, Valtteri Bottas abia așteaptă să concureze pentru cea de-a 11-a echipă de pe grilă.

„De când am început să vorbesc cu echipa de Formula 1 Cadillac am simțit că e ceva diferit. Ceva ambițios, dar de altfel cu picioarele pe pământ”, a spus finlandezul. „Nu e doar un proiect de curse, e un plan pe termen lung. Nu în fiecare zi ai șansa să participi la construit de la zero și să poți contribui la formarea sa în ceva ce cu adevărat își are locul în Formula 1”, a mai spus Bottas.

„Este un brand reprezentativ, cu o serioasă tradiție în motorsportul american”, a mai spus finlandezul, adăugând că e nerăbdător să reprezinte un proiect american. Pilotul a ținut să le mulțumească celor de la Mercedes pentru că l-au sprijinit în decizia de a merge la Cadillac.

10victorii are Valtteri Bottas în Formula 1

Sergio Perez: „De la prima conversație am putut simți pasiunea și determinarea din spatele acestui proiect”

Anunțul momentului în Formula 1: Cadillac și-a numit piloții pentru 2026
Sergio Perez Foto: Guliver/GettyImages

Mexicanul Sergio Perez revine și el în Formula 1, după un an pe tușă, după ce a fost înlocuit la Red Bull. „Să mă alătur Cadillac este un nou capitol în carieră foarte entuziasmant. De la prima conversație am putut simți pasiunea și determinarea din spatele acestui proiect. Este o onoare să fiu implicat în construirea unei echipe care poate evolua, pentru ca, în timp, să ne luptăm în partea de sus”, a declarat „Checo” Perez.

Pilotul, cu 6 victorii în cariera sa, a mai mărturisit că și-ar dori ca această echipă să devină adevărata echipă a americanilor. Nu ar fi singura formațiune americană de pe grilă, Haas este cealaltă. Haas a încheiat sezonul trecut pe poziția a șaptea, iar pe cel din 2023, pe ultimul loc. În acest sezon se clasează, cu 10 Mari Premii rămase, pe locul 9.

„Le-au văzut pe toate și știu de ce e nevoie pentru a reuși în Formula 1”

Directorul de echipă al debutantei, Graeme Lowdow (60 de ani), spune că aducerea unor piloți experimentați ca Bottas și Perez arată o intenție serioasă.

„Le-au văzut pe toate și știu de ce e nevoie pentru a reuși în Formula 1. Mai important, ei înțeleg ce înseamnă să consolidezi o echipă”, a mai spus afaceristul britanic.

Lowdow pune mare preț pe calitățile celor doi veterani, enumerând câteva: vocația de lideri, feedback-ul oferit, instinctele de cursă și rapiditatea pe care cei doi o au la volan. Și el a mulțumit echipei conduse de Toto Wolff (53 de ani), Mercedes, care i-a permis plecarea lui Bottas.

Valtteri Bottas a concurat la volanul Mercedes timp de 5 ani. În ultimul său an în care a concurat în Formula 1, 2024, a fost la Kick Sauber.

  • Articol de Tudor Tunăreanu

Citește și:
A reziliat cu Dinamo! Pariul lui Kopic a „rupt” contractul: GSP are detalii din culise
Superliga
A reziliat cu Dinamo! Pariul lui Kopic a „rupt” contractul: GSP are detalii din culise
„Grealish” din Superliga! Noul transfer impresionează cu gambele lui masive și se prezintă: „Am venit la cea mai mare echipă din România”
Superliga
„Grealish” din Superliga! Noul transfer impresionează cu gambele lui masive și se prezintă: „Am venit la cea mai mare echipă din România”
Diletta Leotta a apărut într-o ținută „inadecvată” și fanii au reacționat dur: „Dansatoarele din club sunt mai îmbrăcate”
Campionate
Diletta Leotta a apărut într-o ținută „inadecvată” și fanii au reacționat dur: „Dansatoarele din club sunt mai îmbrăcate”
Negocieri istorice: Sergio Ramos a sosit pentru a cumpăra clubul!
Campionate
Negocieri istorice: Sergio Ramos a sosit pentru a cumpăra clubul!
Măsură dură luată de Bolojan chiar acum: Taie peste 6.000 posturi de consilieri personali
Profit.ro
Măsură dură luată de Bolojan chiar acum: Taie peste 6.000 posturi de consilieri personali
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cosmin Olăroiu, investiție de milioane de euro într-un proiect major din București

Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă


Comentarii (2)
liviuggg
liviuggg  •  26 August 2025, 18:58

succes ! e nevoie de inca o echipa puternica si ceva! schimbari de regulament, anul acesta e interesanta ca sunt 2 piloti, dar de la aceasi echipa, cam plata competitia,doar cand ploua si sunt accidente, nu se stie cine castigă!

liviuggg
liviuggg  •  26 August 2025, 18:53

nu inteleg de ce s-a renubtat la perez, duelul cu hamilton este unul dintre cele mai frumos din utimii ani!, merita mult mai mult de la echipă, nu sa-l dea la oparte!

Vezi toate comentariile (2)
Comentează