SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATUL EUROPEAN

Amelia Racea e campioană europeană la bîrnă! Puntea de aur!

Amelia Racea, Racea, gimnastica

Articol de - Publicat luni, 03 mai 2010 00:00

Amelia Racea a devenit ieri campioană europeană la bîrnă. Raluca Haidu a luat bronzul, iar Diana Chelaru a terminat finala de la sol pe locul al treilea.

O debutantă cu nervii de fier, aşa ar putea fi caracterizată Amelia Racea după concursul de ieri, de la Birmingham. A intrat în finala de la bîrnă prima. S-a stăpînit exemplar şi după ce toate celelalte concurente au suspinat pentru fiecare mişcare, ea a rămas prima. Amelia nu se calificase pentru această finală, dar accidentarea Anei Porgras i-a făcut loc. O şansă pentru ea de care a ştiut să profite din plin. A obţinut 14,400, după cel mai bun exerciţiu al finalei. A acceptat victoria făfă ca vreun muşchi de pe faţă să-i trădeze bucuria. Doar la festivitatea de premiere a făcut loc unui zîmbet reţinut şi unor lacrimi ascunse în ochii ei de 15 ani. Amelia a adus cea de-a noua medalie de aur pentru gimnastica românească la acest aparat.

Dar n-a fost singură pe podiumul de la bîrnă. Raluca Haidu, piticul din echipa României, a uitat de durerile de la gleznă, de cele două ratări din finala pe echipe şi a reuşit, şi ea la debut, să obţină o medalie europeană. Nu la fel de strălucitoare ca a Ameliei, dar e o medalie care-i poate da aripi micuţei gimnaste care a prezentat un exerciţiu notat cu 13,950.

Concursul de la Birmingham s-a încheiat frumos, cu evoluţia Dianei Chelaru la sol. Energică şi zîmbăreaţă, cu multă hotărîre, Diana a reuşit să aducă pentru delegaţia României cea de-a treia medalie de bronz la aceste Campionate Europene. Cu 14,125 a fost evaluat exerciţiul Dianei, care s-a aflat la a doua competiţie europeană. De data aceasta, se întoarce cu o medalie la gît, nu cu mîna goală aşa, cum se întîmplase la CE 2009.

România a cucerit aurul individual la un Campionat European după o pauză de doi ani, ultima reuşită de acest gen fiind cea a Sandrei Izbaşa din 2008, la sol, la Clermont-Ferrand.

6 ediţii ale Europenelor s-au încheiat cu podiumul de la bîrnă în care România a cucerit medaliile de aur şi de bronz. Totul a început în 1975, cu Nadia şi cu Alina Goreac

Şi juniorele în top
Larisa Iordache a devenit ieri campioană europeană de juniori la sol. Românca a terminat concursul la egalitate cu gimnasta rusă Anastasia Grişina, ambele obţinînd 14,275. Larisa a mai obţinut şi o medalie de argint la bîrnă, în timp ce Diana Bulimar a luat bronzul la paralele.