SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATE MONDIALE

Ana Porgras, a şasea gimnastă din lume

Articol de GSP - Publicat joi, 13 octombrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 13 octombrie 2011 13:51

Ana Porgras a încheiat finala de la individual compus pe locul şase, în timp ce Raluca Haidu a terminat pe locul 18. Titlul mondial i-a revenit americancei Jordyn Wieber, pe locul doi a urcat rusoaica Victoria Komova, în timp ce bronz-ul i-a revenit chinezoaicei Jinnan Yao.

CLASAMENT FINAL

1.Jordyn Wieber    59.382

2.Victoria Komova  59.349

3.Jinnan Yao  58.598

6. Ana Porgras  57.299

18. Raluca Haidu  54.814

UPDATE 13:47// Ana Porgras a încheiat finala de la individual compus pe locul şase, în timp ce Raluca Haidu a terminat pe locul 18. Ana a primit 14.133 pentru execuţia de la paralele, în timp ce Raluca Haidu a fost punctată cu 13.466 la sărituri.

UPDATE 13:20// Şi la finalul celei de-a treia rotaţii, Ana Porgras a rămas pe poziţia a cincea. Românca a evoluat la sărituri unde a fost punctată cu 14.100. Raluca Haidu şi-a prezentat exerciţiul la sol pentru care a primit 13.566. În continuare, lider este Victoria Komova, urmată de americanca Jordyn Wieber şi de chinezoaica Jinnan Yao.

UPDATE 12:52// Ana Porgras a concurat la sol în cea de-a doua rotaţie. Cu mici greşeli de ţinută, românca a reuşit să ducă la bun sfîrşit evoluţia şi a primit 13.966. Raluca Haidu a fost prima la bîrnă şi a fost notată cu 14.416 (locul 14). După încheierea tuturor evoluţiilor, Ksenia Komova este lider.

Ana a început finala la bîrnă, aparatul la care este campioană mondială entitre. Ea a obţinut 15,100 pentru exerciţiul său şi este pe locul al treilea după prima rotaţie. Raluca Haidu a început la paralele şi a obţinut 13,366, punctaj ce a dus-o pe locul al 19-lea. Pe primele locuri se află Jordyn Wiebber şi Alexandra Raisman, ambele din SUA.