GIMNASTICA  ·  CAMPIONATELE MONDIALE

Andrei Muntean, locul 22 la individual compus » Unde a avut probleme + cum a arătat podiumul

Articol de — Miercuri, 31 Octombrie 2018

Andrei Muntean s-a clasat azi pe poziția a 22-a în concursul de la individual compus, cu un total de 78,374, la Campionatele Mondiale de Gimnastică, de la Doha.

Românul în vârstă de 25 de ani a început bine concursul și după sărituri (14,433) și paralale (14,650) era pe prima poziție. Problemele au început la următoarele aparate, bară fixă (13,000), sol (12,333) și cal cu mânere (9,833). Apoi, Andrei a încheiat cu un exercițiu bun la inele (14,125).

La vârf, concursul a fost câștigat de rusul Artur Dalaloian, care a adunat 87,598. Chinezul Ruoteng Xiao, care s-a clasat pe locul al doilea, a avut același punctaj, dar execuția a fost cea care a făcut diferența. Pe poziția a treia s-a clasat Nikita Nagornîi, cu 86,331 p.

Denisa Golgotă concurează joi în finala de la individual compus de la ora 15:00 (TVR 2). Vineri și sâmbătă se vor desfășura finalele pe aparate, unde România nu are niciun reprezentant.

David Beckham poartă un ceas de 5.100 $, dar este abia la coada clasamentului! Ce sportiv are un ceas de 18.000.000 $