SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATELE MONDIALE DE GIMNASTICĂ

Bătrînul și argintul » Marian Drăgulescu a cucerit, ieri, a zecea medalie mondială a carierei la Glasgow

Articol de - Publicat luni, 02 noiembrie 2015 00:00

Românul, 34 de ani, a fost cel mai vîrstnic participant din finala de la sărituri. Între el și Ri Se Gwang, gimnastul de pe primul loc, au fost 0,05 sutimi. 2009 a fost anul în care Marocanul a reușit să cîștige ultimele distincții la o ediție a CM. El și-a asigurat și prezența la JO de la Rio

E posibil să ai emoții atunci cînd ai 9 medalii mondiale în palmares, dintre care opt de aur? Da, e posibil. "Am inima cît un purice", scria Marian Drăgulescu înainte de a concura în finala de la sărituri de la Campionatele Mondiale de la Glasgow. La 34 de ani, Marian Drăgulescu a reușit ieri să urce pe podiumul din Scoția și să primească buchetul de ciulini.

Românul a fost cel mai în vîrstă dintre cei opt finaliști. A intrat în concurs al patrulea. Pentru prima săritură, cea care îi poartă numele pentru că el a fost cel care a inventat-o, a primit 15,300, 6,000 la dificultate și 9,300 la execuție. Urma cea de-a doua. Marian s-a încărcat pozitiv, și-a luat elan și a aterizat-o cu un mic pas în spate.

Înainte ca arbitrii să se decidă asupra punctajului, Marian s-a bucurat. A știut că o să fie pe podium. A primit 9,300 pentru execuție la care s-a adăugat dificultatea și a ieșit 15,500. Și cu o medie de 15,400 a urcat pe primul loc. Mai erau patru gimnaști și doar unul a reușit să-l depășească. Ri Se Gwan, 30 de ani, a avut o medie de 15,450.

Marian nu e modelul băiatului bun, are multe întîmplări tulburi în trecutul său. Dar gimnastica e cea care uneori l-a potolit și i-a dat echilibru. Acum s-a întors pentru obsesia care-l bîntuie de la începutul carierei: medalia de aur olimpică. Românul are în palmares trei distincții cucerite la Jocurile Olimpice: una de argint la sol și două de bronz, cu echipa și la sărituri, toate cucerite în 2004. Cînd a revenit anul trecut în sală, Drăgulescu s-a înhămat serios la treabă și acum a venit răsplata. Medalie la Mondiale și calificare la Rio. Au mai rămas 277 de zile.

27 de medaliia adunat Marian Drăgulescu la competițiile majore, Jocuri Olimpice, Campionate Mondiale și Europene. Dintre ele, 17 sînt de aur, 6 de argint și 4 de bronz