SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  EUROPEANUL DE GIMNASTICĂ

Campionatele Europene de Gimnastică // Denisa Golgotă a ieșit pe locul 6 la sărituri

Denisa Golgotă

Articol de - Publicat sambata, 13 aprilie 2019 19:43

Denisa Golgotă a fost la două zecimi de podium în finala de azi, ea încheind concursul cu o medie de 14,116.

Gimnasta în vârstă de 17 ani a avut două zile grele la Campionatele Europene de la Szczecin. A făcut două concursuri complete, mai întâi în calificări și apoi în finala de la individual compus, unde s-a clasat pe poziția a 17-a. La CE au început finalele pe aparate, iar Denisa Golgotă este singura gimnastă din România care este prezentă în aceste bătălii. Azi, ea a evoluat la sărituri. Anul trecut, la CE, competiția sa de debut la seniori, obținuse bronzul la acest aparat.

Prima ei săritură a fost notată cu 14,500 (5,400 și 9,100), iar cea de-a doua a fost mai slab cotată și a fost evaluată la 13,733 (4,800 și 8,933). Cu o medie de 14,166, românca a ocupat poziția a șasea, în timp ce pe podium au urcat Maria Pașeka (Rusia) 14,516, Coline Devillard (Franța) 14,450 și Elissa Downie (Marea Britanie) 14,316.

Denisa este prezentă, mâine, în finalele de la sol și bârnă, unde s-a calificat cu nota a opta, însă totul pornește de la zero.