GIMNASTICA    •   CAMPIONATE MONDIALE

Echipa Chinei a câștigat aurul la CM de la Doha. Titlul mondial a fost decis la ultimul aparat, bara fixă, chinezii depășindu-i la final pe ruși cu doar 0, 049 puncte

Articol de — Roxana Fleşeru Luni, 29 Octombrie

Primele medalii ale Campionatelor Mondiale 2018 au fost acordate luni, la Doha, după o finală dramatică în concursul masculin pe echipe.

China a cucerit al doisprezecelea titlu mondial întrecând Rusia cu doar 0, 049 de puncte, ordine care s-a decis la ultimul aparat și care i-a lăsat pe ruși în lacrimi. Gimnaștii chinezi au adunat 256,634 puncte, rușii 256, 585.

Pe poziția a treia s-a clasat Japonia cu un total de 253,744. Cele trei echipe de pe podium au obținut totodată și calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020. Marți, are loc concursul feminin pe echipe. 

Rezultate finala pe echipe

1, China (Shudi Deng, Chaopan Lin, Wei Sun, Ruoteng Xiao, Jingyuan Zou) 256,634
2, Rusia (David Beliavskii, Artur Dalaloian, Nikolai Kuksenkov, Dmitrii Lankin, Nikita Nagornîi) 256, 585
3. Japonia (Kazuma Kaya, Kenzo Shirai, Yusuke Tanaka, Wataru Tanigawa, Kohei Uchimura) 253,744
4. SUA 251,994
5. Marea Britanie 248,628
6. Elveția 244,294
7. Brazilia 243,994
8. Olanda 240,660

PROGRAM CM

30 octombrie, ora 15:00 Finala individual compus (masculin)
Andrei Muntean
1 noiembrie, ora 15:00 Finala individual compus (feminin)
Denisa Golgotă
2 noiembrie, ora 15:00 Finale pe aparate (masculin și feminin)
3 noiembrie, ora 15:00 Finale pe aparate (masculin și feminin)
Televizare TVR2, TVR HD

Comentarii (1)

maxp  •  30 Octombrie 2018, 08:20

Pacat de rusi, daca nici cu generatia asta...

Vezi toate comentariile (1)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Fotbal, Liga 2

Farul - Luceafărul Oradea

Telekom 3, Digi 1
13:00 Fotbal, Liga 2

ACS Poli - Petrolul

Telekom 3, Digi 1
14:00 Rugby, Amical

România - SUA

Telekom 1
15:00 Handbal

Rostov Don - Brest

Digi 2
16:00 Tenis, ATP

Turneul Campionilor

Telekom 2, Digi 1
16:30 Handbal

Vipers Kristiansand - FTC

Digi 2
16:30 Rugby, Amical

Țara Galilor - Tonga

Telekom 1
17:00 Baschet M

BCMU Pitești - CSM CSU Oradea

Digi 4
18:30 Handbal

Veszprem - Kristiansand

Digi 2
19:00 Baschet F

România - Franța

Digi 4
19:20 Rugby, Amical

Scoția - Africa de Sud

Telekom 2
20:00 Handbal M

Barcelona - Vardar

Telekom 4
20:30 Handbal F

Gyor - HC Podravka

Digi 2
20:45 Baschet M

Steaua - Dinamo

Digi 4
21:00 Rugby, Amical

Irlanda - Noua Zeelandă

Telekom 3
21:45 Fotbal, Cupa Națiunilor

România - Lituania

ProTV
Program TV complet

Liga 1

  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 15 8 6 1 21 - 10 30
2 FCSB 15 8 4 3 29 - 15 28
3 CSU Craiova 15 7 5 3 27 - 12 26
4 Viitorul 15 8 2 5 17 - 15 26
5 Gaz Metan 15 7 4 4 17 - 17 25
6 Astra Giurgiu 15 5 5 5 17 - 14 20
7 Sepsi OSK 15 5 5 5 17 - 15 20
8 Călărași 15 3 8 4 12 - 14 17
9 Dinamo 15 4 5 6 15 - 21 17
10 Chiajna 15 4 5 6 10 - 19 17
11 Poli Iași 15 5 2 8 13 - 23 17
12 FC Botoșani 15 3 7 5 19 - 23 16
13 Hermannstadt 15 4 3 8 15 - 18 15
14 FC Voluntari 15 1 5 9 14 - 27 8