SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  JOCURILE EUROPENE

Fără medalii » Clasări modeste ale echipelor de gimnastică ale României la Jocurile Europene de la Baku

Articol de GSP - Publicat luni, 15 iunie 2015 18:12

Echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat pe locul 7, în urma calificărilor din cadrul Jocurilor Europene de la Baku, medalia de aur revenind Rusiei. La masculin, România a încheiat pe locul 9.

Echipa feminină, formată din gimnastele Silvia Zarzu, Andreea Iridon şi Laura Jurcă, a acumulat un punctaj total de 108,499, cu care s-a clasat pe locul 7, în urma calificărilor de duminică şi luni, care au contat în clasamentul pe echipe, dar şi pentru calificările în finalele la individual-compus şi pe aparate.

Medalia de aur în competiţia pe echipe a revenit echipei Rusiei (116,897 puncte), urmată pe podium de Germania (110,397) şi de Olanda (110,099).

În finalele individuale, care vor avea loc joi şi sîmbătă, s-au calificat Andreea Iridon (paralele, nota 13,733, bîrnă, 14,100 şi individual-compus 52,999), Silvia Zarzu (sol, 13,933).

Locul 9 la băieți

Echipa masculină a României s-a clasat, luni, pe locul 9, în competiţia pe echipe din cadrul Jocurilor Europene de la Baku, medalia de aur revenind Rusiei.

Formată din gimnaştii Vlad Cotuna, Marius Berbecar şi Crisian Băţagă, echipa României a acumulat un punctaj total de 171, 197 puncte, cu care s-a clasat pe locul 9, în urma calificărilor de duminică şi luni, care au contat în clasamentul pe echipe, dar şi pentru calificările în finalele individuale, informează Mediafax.

Medalia de aur în competiţia pe echipe a revenit echipei Rusiei (178.963), urmată pe podium de Ucraina (177,429) şi de Azerbaidjan (174,195).

În finalele individuale, care vor avea loc joi şi sâmbătă, s-au calificat Vlad Cotuna (individual-compus, 85,365 puncte), Marius Berbecar (paralele, 15,633), Cristian Băţagă (sărituri, 14,416).