Articol de GSP - Publicat duminica, 08 aprilie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 08 aprilie 2012 18:50
Gimnastul Flavius Koczi a cîştigat astăzi medalia de aur în finala de sol şi pe cea de bronz la sărituri, la Zibo Cup din China.
Koczi a primit în finala de la sol nota 15.450 şi a împărţit prima treaptă a podiumului cu americanul Steven Legendre, care a primit aceeaşi notă, informează Mediafax. În finala de la sărituri, Koczi s-a clasat al treilea, cu 15.512. Pe podium au mai urcat Igor Radivilov (16.125) şi Steven Legendre (15.687).
Zibo Cup este singurul concurs individual pe aparate de categoria A din Cupa Mondială, la care au participat aproximativ 50 de gimnaşti, reprezentînd 21 de ţări.
În concursul feminin din China, România nu a fost reprezentată, însă gimnastele din loturile naţionale şi gimnaştii vor avea parte de alte concursuri în această lună: Cupa Berlinului (juniori, 13-15 aprilie), Challenge Cup de la Osijek (masculin şi feminin, 27-29 aprilie), concurs bilateral cu Franţa (feminin, la Cholet, 21 aprilie), concursul triunghiular de la Ulm (feminin, cu Marea Britanie şi Germania, la Ulm, 27-28 aprilie).
Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!