SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CUPA AMERICII

Flavius Koczi pe 8 la Cupa Americii

flavius
flavius

Articol de GSP - Publicat marti, 09 martie 2010 00:00

Flavius Koczi a participat la Cupa Americii Tyson, competiţie care a avut loc la Worcester (Massachusetts). gimnastul român s-a clasat pe locul 8 în concursul de individual compus.

După cele şase evoluţii, Koczi a totalizat un punctaj de 85,200. Cea mai mare notă a obţinut-o la sărituri, 15.900 (nota a treia). Din punct de vedere al locului din clasament, la un aparat, românul a fost al doilea la cal cu mînere, cu 14.700. La inele a acumulat 13.350 (locul 8), la sol-14.800 (locul şase), la bară fixă-13.000 (locul opt), în timp ce la paralel a ocupat locul 7, cu 13.450.

Maxim Deviatoski a cîştigat concursul de masculin, cu un total de 90.600 puncte. Rusul a fost urmat de americanii Jonathan Horton (90.150) şi Chris Brooks (89.900).

În competiţoa feminină s-a impus reprezentanta gazdelor Rebecca Bross, cu 60.550 puncte, urmată de compatrioata sa Alexandra Raisman (58.900)şi Jessica Lopez, din Venezuela, cu 56.500 puncte.