SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CM AZERBAIDJAN

Gabriel Burtănete, pe ultimul loc în finala de la sărituri la CM de la Baku

Gabriel Burtănete, pe ultimul loc în finala de la sărituri la CM de la Baku. Foto: cosr.ro

Articol de - Publicat luni, 13 martie 2023 12:11 / Actualizat luni, 13 martie 2023 12:11

Gabriel Burtănete (21 de ani) s-a clasat pe locul al optulea în finala de la sărituri în cadrul Cupei Mondiale de la Baku (Azerbaidjan), cu o medie de 13,249.

Gimnastul din România a fost notat cu 13,266 la prima săritură şi cu 13,233 la a doua.

Gabriel Burtănete a primit o penalizare de 0.3 puncte pentru fiecare dintre cele două sărituri, iar notele la execuție au fost 7.966, respectiv 7.933, a scris Federaţia Română de Gimnastică pe pagina de Facebook.

Gabriel Burtănete (centru). Foto: Facebook @frgimnastica

Medalia de aur a fost câştigată de campionul mondial din 2021, filipinezul Carlos Edriel Yulo, cu 14,933, argintul i-a revenit britanicului Harry Hepworth, cu 14,816, iar bronzul a fost adjudecat de campionul Asiei, Wai Hung Shek (Hong Kong), cu 14,716.

România a fost reprezentată la Cupa Mondială de la Baku de fraţii Gabriel şi Robert Burtănete şi Nicholas Ţarcă. Pentru cei trei gimnaști români, competiția din Azerbaidjan a reprezentat o etapă de verificare înaintea Campionatelor Europene din Antalya de luna viitoare.

Fraţii Robert şi Gabriel Burtănete şi Nicholas Ţarcă. Foto: Facebook @frgimnastica