SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  INTERVIU

Ioan Suciu, președintele Federației Române de Gimnastică, a vorbit despre absența Anei Bărbosu de la Campionatele Mondiale, dar și despre situația actuală: „Traversăm o perioadă dificilă”

Ioan Suciu, președinte al Federației Române de Gimnastică din aprilie 2025, și Ana Bărbosu, fotomontaj: Diana Vasilescu / GSP
Ioan Suciu, președinte al Federației Române de Gimnastică din aprilie 2025, și Ana Bărbosu, fotomontaj: Diana Vasilescu / GSP

Articol de - Publicat luni, 29 septembrie 2025 17:01 / Actualizat marti, 30 septembrie 2025 11:10

Ioan Suciu (47 de ani), președinte al Federației Române de Gimnastică din aprilie 2025, a explicat de ce România merge la Campionatele Mondiale de la Jakarta (19-25 octombrie) fără Ana Bărbosu, medaliată cu bronz olimpic în 2024 și aur european în 2025, dar și fără reprezentanți în concursul masculin. Sabrina Maneca-Voinea (18 ani), Denisa Golgotă (23 de ani), Ella Oprea (18 ani) și Ana Maria Mihăescu (16 ani) sunt cele patru gimnaste din România care vor merge în Indonezia

La prima competiție majoră după Jocurile Olimpice de la Paris, România participă cu patru gimnaste. Campionatele Mondiale au loc în acest an la Jakarta, în Indonezia, și sunt doar individuale, adică fără întrecere pe echipe. Se vor acorda medalii la individual compus și în finalele pe aparate.

Țara noastră le va avea în concurs pe Sabrina Maneca-Voinea, Denisa Golgotă, Ella Oprea și Ana Maria Mihăescu. În afară de Sabrina Voinea, nicio altă gimnastă din echipa României participantă la Paris nu va fi prezentă la start. Înainte de plecarea spre Jakarta, româncele vor concura la Ploiești, la Campionatele Naționale, între 2 și 4 octombrie.

Ana Bărbosu, medaliată cu bronz olimpic în 2024 și aur european la sol în 2025, nu va fi prezentă la întrecerea mondială. Românca a cucerit patru medalii în acest an la CE de la Leipzig; pe lângă medalia de la sol, ea a urcat pe podium la bârnă, pe treapta a doua, și pe cea de-a treia la individual compus și paralele. Ana și-a început în această toamnă studiile la Universitatea Stanford.

De asemenea, după multă vreme, România nu va avea reprezentanți în concursul masculin. Ioan Suciu, președinte al Federației Române de Gimnastică din aprilie 2025, a vorbit despre acest moment din gimnastica românească.

Ioan Suciu, președintele Federației Române de Gimnastică, a vorbit despre absența Anei Bărbosu de la Campionatele Mondiale, dar și despre situația actuală: „Traversăm o perioadă dificilă”
Ioan Suciu alături de Irina Deleanu, președinta Federației de Gimnastică Ritmică, zilele trecute, când au semnat un protocol de colaborare FOTO FRG

- Domnule Suciu, cum s-a ajuns la decizia ca România să nu trimită niciun reprezentant în concursul masculin de la Jakarta?
- E o decizie compusă din multe aspecte, pentru că, neavând constanță în pregătire de mai bine de doi ani de zile, băieții n-au reușit să coaguleze un nucleu cu care să defileze la un campionat mondial. Apoi, raportat la tot ce se petrece în momentul de față, direct spus, la nivel financiar, lucrurile nu pot sta doar de maniera participării. Adică noi, dacă mergem cu un obiectiv foarte clar, trebuie să știm cu precizie că ne batem măcar la o finală, dar, din capul locului, noi plecam pe partea de băieți cu participarea. Repet, mai ales pe fondul financiar pe care îl traversăm acum, nu puteam să mergem așa.

- Dacă erau în Europa, credeți că ați fi trimis pe cineva?
- La problemele de sănătate pe care le au în momentul de față, nu vreau să mă lansez în alte ipoteze optimiste, nu e cazul. Deci nu au încă o disponibilitate sau o prezență onorabilă cu care ne pot reprezenta la Campionatele Mondiale.

- Câți mai sunt în lotul de seniori?
- Momentan, sportivi valizi, dacă îmi permiteți să le spun așa, că sună puțin urât, avem trei: frații Burtănete și Cotârlan Ștefan, dacă nu mă înșel. Deci să nu mai spun de ceilalți care, de mai bine de patru luni de zile, sunt într-o permanentă recuperare. Deci lucrurile nu sunt deloc roz. Mă bucur că am ajuns la un numitor comun și au înțeles și ei că, de altfel, e cel mai important să stăm să ne aplecăm, în primul rând pe recuperare, pe refacere, și mai apoi să ne gândim la o prezență onorabilă la o competiție. Au fost discuții nenumărate pe marginea acestei participări la Campionatele Mondiale, care nu sunt aproape; traversăm o perioadă financiară dificilă, cu rectificări pe zero și așa mai departe.

Ioan Suciu: „Ana Bărbosu și-a dorit să se replieze”

- Să trecem acum la fete. Ce se întâmplă cu Ana Bărbosu, de ce nu participă?
- Ana și-a luat o marjă, să spunem așa, 2025 până la final, cred că și 2026, rămâne să discutăm după Campionatele Mondiale, să vedem care este dorința ei. Și-a dorit ca, în această etapă a vieții sale, să se replieze un pic, să încerce să vadă ce înseamnă partea de bursă de studii în Statele Unite. Cert este că antrenorii sunt în directă legătură cu ea, urmăresc un program etapizat și urmează să vedem, după acest an 2025, cum se poziționează pentru 2026. Ne-a asigurat că în 2027 își dorește să revină pentru participarea la calificarea pentru Jocurile Olimpice de la Los Angeles.

Ioan Suciu, președintele Federației Române de Gimnastică, a vorbit despre absența Anei Bărbosu de la Campionatele Mondiale, dar și despre situația actuală: „Traversăm o perioadă dificilă”
Ana Maria Bărbosu cu medalia eurpopeană de aur de la sol FOTO Imago Images

- Putem vorbi despre retragere?
- Nu, ea este în continuare în pregătire, cu această încercare de pregătire și școlarizare. Noi nu puteam să ne opunem, vă dați seama, prioritar în viața fiecărui om e școala. Dorințele sportivului contează, pentru că nu pot să-l oblig eu să facă performanță dacă își dorește altceva, pe de-o parte. Pe de altă parte, cred că trebuie să fim puțin mai deschiși și să privim puțin mai larg această pregătire, nu neapărat centralizată, și să sprijinim sportivii cu valoare și cu potențial, cum e Ana în speță, pentru a îmbina utilul cu plăcutul. Mai exact, și școala, mai ales că a primit o bursă în Statele Unite, ceea ce nu e de ici de colo. Și atunci am venit în sprijinul acestui pas și oricând Ana e binevenită, dar, repet, nu s-a oprit de la activitate.

- Au fost și două rezultate bune la Cupele Mondiale. Cum o vedeți pe Sabrina după Campionatele Europene, unde nu a prins nicio finală?
- În performanță, lucrurile sunt de la agonie la extaz. Nu poți să știi, în funcție de moment, când parcursul unei pregătiri se derulează ca la carte și apoi prinzi o zi proastă în ziua competiției și se întâmplă ce s-a întâmplat la europene. E adevărat că această gură de oxigen, atât la Paris, la Cupa Mondială, cât și la Szombathely, pentru Denisa, ne dă speranță pentru Campionatele Mondiale, unde va fi cu totul altă competiție. Lucrurile încep de la zero, dar mergem cu un aplomb vis-a-vis de ultima perioadă de pregătire înaintea Campionatelor Mondiale. Mergem cu dorință, cu optimism și sperăm să facem o figură frumoasă și acolo.

Ioan Suciu, președintele Federației Române de Gimnastică, a vorbit despre absența Anei Bărbosu de la Campionatele Mondiale, dar și despre situația actuală: „Traversăm o perioadă dificilă”
Sabrina Voinea, aur la Cupa Mondială de la Paris/Foto: Imago Images

- Pentru că spuneați de problemele financiare, v-au ajuns banii?
- Banii, dacă mă întrebați direct, vă răspund tot direct, nu ne ajung niciodată, pentru că nu vreau să mă întorc să spun ce proiecție financiară am avut, la nivel și de dezvoltare, că noi încercăm să și dezvoltăm. E adevărat că suntem, să spun așa, la început în noile poziții și atunci ne-am luat o marjă de așezare și de reglare a tuturor lucrurilor anul acesta și, mai apoi, să venim cu o proiecție sustenabilă pentru anul viitor și nu numai. Aici aș deschide și altă paranteză, dar nu e cazul. Să vorbim de buget multianual și așa mai departe. În contextul actual, lucrurile nu sunt simple, așa, în concluzie, și încercăm, văzând și făcând de la o zi la alta, ce putem perfecționa și cum putem sprijini să venim cu rezultate frumoase.

Citește și:
Stupoare în Arhivele Securității: marele Ștefan Kovacs a fost agentul secret „Vasile Munteanu” + „Este un tovarăș atașat colaborării”
Special
Stupoare în Arhivele Securității: marele Ștefan Kovacs a fost agentul secret „Vasile Munteanu” + „Este un tovarăș atașat colaborării”
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Superliga
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Masacru în Mexic, cu cinci luni înainte de Campionatul Mondial » Au fost împușcați pe terenul de fotbal: sunt cel puțin 11 morți!
Campionate
Masacru în Mexic, cu cinci luni înainte de Campionatul Mondial » Au fost împușcați pe terenul de fotbal: sunt cel puțin 11 morți!
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Superliga
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Lanț gigant de magazine deschide în România prima unitate FOTO
Profit.ro
Lanț gigant de magazine deschide în România prima unitate FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează