SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CUPA MONDIALĂ

Președintele FR Gimnastică Ritmică se pune contra lui Emil Boc: „Vorbim despre niște copii”

Irina Deleanu +50   FOTO
Irina Deleanu

Articol de - Publicat joi, 25 iunie 2026, 16:01 / Actualizat joi, 25 iunie 2026 16:17

Irina Deleanu, președintele Federației Române de Gimnastică Ritmică, nu e la fel de vehementă precum Emil Boc, primarul orașului Cluj-Napoca, în speța sportivilor ruși prezenți la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, și se teme că ar putea exista sancțiuni din partea Federației Internaționale de Gimnastică.

Cu câteva zile înainte de startul Cupei Mondiale de Gimnastică Ritmică, o competiție desfășurată la Cluj-Napoca în perioada 26-28 iunie, Emil Boc, primarul orașului transilvănean, a avut o reacție fermă, care a făcut înconjorul României.

Mai exact, edilul în vârstă de 59 de ani a aflat că Federația Internațională de Gimnastică a ridicat sancțiunile aplicate sportivilor ruși în 2022 și a declarat că în BTarena nu va permite nici afișarea steagului Rusiei, nici intonarea imnului de stat al acestei țări.

Irina Deleanu: „Prin această decizie, putem risca organizarea Campionatului Mondial de anul viitor”

Chiar dacă Federația Română de Gimnastică Ritmică a distribuit mesajul lui Emil Boc pe pagina de Facebook, Irina Deleanu, președintele FRGR, pare să nu fie la fel de vehementă precum politicianul PNL.

„Am văzut decizia autorităților locale de a interzice imnul și steagul Rusiei la competiția de la Cluj. Noi suntem acum între ciocan și nicovală. Suntem prea mici pentru a ne putea lupta cu doi coloși așa de mari. Totuși, trebuie spus faptul că în această competiție vorbim de niște copii, iar sportul nu ar trebui să aibă vreo legătură cu politica”, a declarat Deleanu, citată de ProSport.

Irina Deleanu FOTO Arhivă personală
Irina Deleanu FOTO Arhivă personală
Irina Deleanu FOTO Arhivă personală
+45 FOTO

„Prin această decizie putem risca organizarea Campionatului Mondial de anul viitor și chiar sancțiuni din partea Federației Internaționale de Gimnastică, sancțiuni ce ar putea veni direct către Federația Română de Gimnastică, afiliată la forul internațional. Eu sper să nu se ajungă atât de departe”, a adăugat ea.

Așadar, Deleanu se teme că decizia lui Emil Boc de a interzice imnul și steagul Rusiei în BTarena ar putea avea consecințe asupra Federației Române de Gimnastică.

Emil Boc: „Nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene”

[...] La momentul când am aprobat organizarea la Cluj a unei asemenea competiții, în Sala Polivalentă BT Arena, am știut faptul că sportivii din Rusia nu pot utiliza imnul și steagul ca reprezentare în competiția oficială de gimnastică ritmică. Recent, Federația Mondială de Gimnastică Ritmică a schimbat regulile și permite sportivilor din Rusia să utilizeze imnul și steagul în competițiile oficiale, inclusiv pentru această competiție de la Cluj-Napoca.

Aș vrea să fie foarte clar și răspicat și fără echivoc. În Sala Polivalentă BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară. Această decizie nu este o formă de protest față de sportivi, nu am nimic cu sportul, susțin sportul, dar nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene, la Cluj, (n.r. într-o) țară care și-a exprimat de atât de multe ori poziția împotriva agresiunii Rusiei raportată la Ucraina și, de asemenea, în Uniunea Europeană care a rămas fermă în a condamna actul de agresiune al Rusiei la adresa Ucrainei.

În consecință, cer Federației Mondiale de Gimnastică să păstreze regulile care au fost în vigoare la momentul deciziei de a organiza la Cluj această competiție. În aceste condiții am aprobat organizarea ei la Cluj, sub rezerva nefolosirii acestor simboluri politice pentru sportivi din Rusia la competiția de gimnastică [...]

- Emil Boc, primarul orașului Cluj-Napoca

Președintele FR Gimnastică Ritmică se pune contra lui Emil Boc: „Vorbim despre niște copii”
Emil Boc, primarul orașului Cluj-Napoca. Foto: Imago Images
Citește și:
David Popovici, întâlnire specială cu Papa Leon al XIV-lea » Ce cadou i-a oferit campionul olimpic
Altele
David Popovici, întâlnire specială cu Papa Leon al XIV-lea » Ce cadou i-a oferit campionul olimpic
Nebunie pe circuit! Ce viteză a prins supercarul construit din 327.000 de piese lego
Noutati auto
Nebunie pe circuit! Ce viteză a prins supercarul construit din 327.000 de piese lego
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Handbal
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Cu autocar nou în Liga 2! Petre Grigoraș vrea să fie iar „cel mai tare din oraș”
Liga 2
Cu autocar nou în Liga 2! Petre Grigoraș vrea să fie iar „cel mai tare din oraș”
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (5)
AI_balcanic
AI_balcanic  •  25 Iunie 2026, 16:45

Ce poți să-i ceri lui Boc? El a căzut în cap în direct la ProTv acum ceva ani...

Razvan
Razvan  •  25 Iunie 2026, 16:44

voi nu l cunoasteti pe pitic,va sfatuiesc sa nu l bagati 8n seama,i si face reclama,nico el nu crede ce zice

Dodel
Dodel  •  25 Iunie 2026, 16:44

Da rusii au masacrat la Fantana Alba si copii nevinovati doar ca au dorit sa fie romani si iubeau Romania, Rusii o fac si azi in secolul 21 !!

Vezi toate comentariile (5)
Comentează