SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  MEMORIALUL ARTHUR GANDER

Marian Drăgulescu a câştigat cea de-a 26-a ediţie a Memorialului Arthur Gander

Marian Dragulescu

Articol de GSP - Publicat joi, 29 octombrie 2009 00:00

Dublul campion mondial, Marian Drăgulescu, s-a impus, miercuri seară, în întrecerea masculină de la Memorialul Arthur Gander, cu un total de 59.950 puncte, informează site-ul oficial al competiţiei ce a avut loc la Morges, în Elveţia.

În clasament, Drăgulescu a fost urmat de olandezul Jeffrey Wammes (59.850), iar pe locul trei s-a clasat bulgarul Jordan Iovtchev (59.250).

La feminin, competiţia a fost câştigată de elveţianca Ariella Kaeslin (42.400), în timp ce pe doi a fost românca Diana Chelaru (41.950), iar pe trei s-a clasat rusoaica Ksenia Semenova (40.450).

Premiul special al Memorialul Arthur Gander, care a constat într-o evoluţie la sol, a fost câştigat de Diana Chelaru, care a fost notată cu 13.600. Pe locul doi a fost rusoaica Ksenia Semenova, cu 12.900, la egalitate cu germanca Elisabeth Seitz.

Prima ediţie a Memorialului Arthur Gander a avut loc în 1984, când această competiţie a fost creată în amintirea celui care a fost Preşedintele Federaţiei Internaţionale de Gimnastică. Gander este cunoscut pentru contribuţia importantă la regulamentul tehnic din gimnastica masculină.

Sursa: NewsIn