SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE GIMNASTICĂ DE LA LONDRA

Marian Drăgulescu şi Flavius Koczi, calificaţi în două finale pe aparate la CM de la Londra

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 octombrie 2009 00:00

Gimnaştii Marian Drăgulescu şi Flavius Koczi s-au calificat marţi în două finale pe aparate, la Campionatele Mondiale individuale de la Londra.

Marian Drăgulescu, cel mai titrat gimnast din lotul României (şase titluri mondiale în palmares) a obţinut nota 16.500 la sărituri, cu care a ocupat locul 3, la egalitate cu sportivul rus Anton Golotsuskov, care s-a aflat pe locul secund. Proba a fost câştigată de nord-coreeanul Ri Se Gwang (15.800).

Drăgulescu a mai concurat la sol, unde a obţinut nota 15.725, calificându-se de asemenea în finală, de pe locul secund, şi la bară fixă, unde a fost notat cu 14.750, dar nu a "prins" primele opt locuri, pentru finală (locul 14).

Flavius Koczi a concurat la sărituri după miezul nopţii (ora României), reuşind o performanţă excelentă, notată cu 16.275, cu care a ocupat cinci în calificărilor probei, dar a ratat finala la sol (14.425, locul 33). Koczi s-a calificat însă în finala la cal cu mânere, de pe locul patru, fiind notat cu 15.625. Cu nota 15.075, Cosmin Popescu a ratat finala în aceeaşi probă, dar va fi prima rezervă (locul 9), în timp ce Daniel Popescu a ocupat locul 20 (14.500).

La inele, George Stănescu va lua startul în finală de pe locul şase al calificărilor, cu nota de 15.450.

Cu o notă destul de mare, 16.075, Marius Berbecar s-a clasat doar pe locul 12 în calificările de la sol, în timp ce la paralele, cea mai bună clasare a românilor a fost obţinută de Cosmin Popescu (locul 16, cu nota 14.900). În aceeaşi probă, Marius Berbecar s-a clasat pe locul 20 (14.675).

Astfel, delegaţia masculină a României va avea reprezentanţi în patru finale pe aparate: la sol (Marian Drăgulescu), la sărituri (Marian Drăgulescu şi Flavius Koczi), la cal cu mânere (Flavius Koczi) şi inele (George Stănescu).

Niciunul dintre sportivii români nu a concurat în calificări la şase aparate, pentru finala la individual compus, în care se vor duela primii 24 de competitori. Pe primele trei poziţii ale calificărilor s-au aflat japonezul Kohei Uchimura (total de 90.925 puncte), urmat de rusul Maxim Devyatovskiy (89.350 puncte) şi americanul Timothy McNeill (88.775 puncte). Finala la individual compus va avea loc joi, în timp ce finalele pe aparate la masculin sunt programate astfel: sol, cal cu mânere şi inele (vineri) şi sărituri, bară fixă şi paralele (sâmbătă).

Miercuri sunt programate calificările la feminin, începând cu ora 11.50, gimnastele din delegaţia României concurând la următoarele aparate: