SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATUL MONDIAL

Ana Porgras, locul cinci în finala de la paralele! Mîine concurează pentru podiumul mondial la bîrnă!

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 octombrie 2010 00:00

Ana Porgras, Diana Chelaru şi Flavius Koczi şi-au încheiat evoluţiile în prima zi dedicată finalelor pe aparate de la Campionatul Mondial de gimnastică care se desfăşoară la Rotterdam.

Cea mai bună performanţă a obţinut-o Ana Porgras care s-a clasat pe locul cinci în finala de la paralele. Pentru exerciţiul prezentat, un exerciţiu frumos executat, fără greşeli majore de ţinută, românca a fost notată cu 14.600, suficient pentru locul cinci.

Medalia de aur i-a revenit englezoaicei Elizabeth Tweddle care datorită unei evoluţii excelentă şi a ratărilor celor două chinezoaice, nu a avut nici o problemă în a urca pe primul loc de pe podium, cu un punctaj de 15.733. Aliya Mustafina s-a clasat pe locul doi (15.600), urmată de americanca Rebecca Bross (15.066).

Cea de-a doua românca care a concurat astăzi, Diana Chelaru, s-a clasat pe locul şapte în finala de la paralele, cu o medie de 14.066, urcînd o poziţie faţă de cea obţinută în calificări.

Şi Flavius Koczi, singurul român prezent în finalele de astăzi, a avut o evoluţie mai bună în ultimul act de la sol, unde a fost notat cu 15.066, suficient pentru locul şase.

Mîine, începînd cu ora 15:00, în ultima zi de la Campionatele Mondiale de gimnastică, România va avea patru reprezentanţi în finale. Ana Porgras va evolua la bîrnă, Sandra Izbaşa şi Diana Chelaru, la sol, în timp ce Flavius Koczi va concura la sol.

Urmăreşte liveTEXT pe GSP.RO evoluţia românilor în finalele pe aparate!

FINALA LA PARALELE, FEMININ: Ana Porgras, locul cinci, 14.600

Titlul mondial i-a revenit britanicei Elizabeth Tweddle (15.733). Medalia de argint a obţinut-o rusoaica Aliya Mustafina (15.600), în timp ce Rebecca Bross a urcat pe locul trei (15.066)

Urmează Ana Porgras! Românca a avut o evoluţie bună, însă nota de plecare de 6.200 nu a ajutat-o foarte mult şi astfel a primit doar 14.600 şi a încheiat competiţia pe locul cinci.

Briget Sloan, prima gimnastă din America, a prezentat un exerciţiu bun şi a fost notată cu 14.666. Aliya Mustafina se află pe locul doi, cu 15.600

Beth Tweddle, campioana mondială din 2006, a avut o evoluţe foarte bună, fără greşeli majore de ţinută şi a primit 15.733 şi se află pe primul loc

Şi cea de-a doua reprezentantă a Chinei, Qiushuang Huang a căzut de pe bara mică, ratînd şi ea evoluţia de la paralele. Deşi a avut o greşeală mare, nota de plecare, 7.000, a ajutat-o să obţină 14.400

Chinezoaica He Kexin a ratat exerciţiul la paralele şi a fost punctată doar cu 13.966

Începe finala de la paralele! Ana Porgras va concura a şaptea. Prima care va intra în concurs este He Kexin, din China, principala favorită

FINALA LA SĂRITURI, FEMININ: Diana Chelaru, locul şapte, 14.066

Alicia Sacramone a cîştigat titlul mondial la sărituri (15.200), urmată de rusoaica Aliya Mustafina (15.066) şi de brazilianca Jade Barbosa (14.799)

Diana Chelaru a avut o medie de 14.066. Pentru prima săritură, cu notă de plecare din 5.800, românca a primit 14.700, din cauza unor greşeli de ţinută şi a unui pas mare la aterizare. La cea de-a doua săritură, Diana Chelaru a avut o notă de plecare din 4.800 şi a fost notată cu 13.433

Tatiana Nabieva, cea de-a doua rusoaică calificată în finala de la sărituri, a avut greşeli majore de ţinută la ambele execuţii şi are o medie de doar 14.599

Aliya Mustafina, campioana mondială la individual compus, se află pe locul doi, după ce a obţinut o medie de 15.066

Alicia Sacramone, prima gimnastă intrată în concurs, a reuşit două sărituri foarte bune, la finalul cărora a avut o medie de 15.200, cu care se află pe primul loc

A început finala la sărituri. Diana Chelaru va evolua a şaptea.

FINALA SOL, MASCULIN: Flavius Koczi, locul şase, 15.066

Medalia de aur i-a revenit grecului Eleftherios Kosmidis,15.700, urmat de japonezul Kohei Uchimura, 15.533, în timp ce medalia de bronz a obţinut-o Daniel Purvis (Marea Britanie), cu 15.366

După evoluţia lui Thomas Bouhail care a primit 15.200, Flavius Koczi a ratat şansa de a urca pe podium în finala de la sol

Eleftherios Kosmidis, grecul calificat cu prima notă în finală, şi-a demonstrat statutul de favorit la medalia de aur. Gimnastul a primit 15.700 şi se află pe primul loc în clasamentul individual. Koczi a căzut pe trei.

Flavius Koczi şi-a încheiat evoluţia la sol. Românul a avut o evoluţie fără greşeli majore de ţinută pentru care a fost punctat cu 15.066, fiind cel de-al doilea punctaj din concurs, la egalitate cu Eddie Penev (Bulgaria)

Kohei Uchimura, primul finalist, a prezentat un exerciţiu curat, cu o dificultate mare, la finalul căruia a primit 15.533

A început finala masculină la sol! Flavius Koczi va evolua al treilea!