Aur la Birmingham: Amelia Racea, campioană europeană la bârnă!!! Haidu bronz la bîrnă, Chelaru bronz la sol

racea
racea

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 mai 2010 00:00

UPDATE: Amelia Racea a intrat prima în concurs şi a rămas prima  chiar şi după ce restul de şapte concurente au evoluat. Racea (15 ani) a obţinut 14,400. Pe locul trei s-a clasat Raluca Haidu cu 13,950. Amelia Racea se află la prima mare

UPDATE: Diana Chelaru a obţinut medalia de bronz în finala de la sol. La a doua participare la un campionat european, Chelaru reuşeşte şi prima medalie. Ea a fost notată cu 14,125. Pe primul loc s-a clasat Beth Tweddle din marea Britanie (14,825), iar pe doi Anna Midrikovadin Rusia (14,325).

UPDATE: Beth Tweddle din Marea Britanie s-a impus la paralele. Ea a obţinut pentru exerciţiul său 15,875, devansîndu-le pe Alia Mustafina din Rusia (15,050) şi pe Kononenko din Ucraina (14,750). Pentru Beth aceasta a fost a treia medalie de aur europeană la paralele.România  nu a avut nici o reprezentantă în această finală.competiţie.

Diana Chelaru a încheiat finala de la sărituri a Campionatelor Europene de la Birmingham pe poziţia a patra.  Românca, aflată la al doilea Campionat European al carierei, a obţinut pentru prima săritură 14,375, iar pentru cea de a doua  13,750 şi cu o medie de 14,062 a ocupat locul al patrulea. În această finala a evoluat şi Amelia Racea, care a terminat pe locul al şaptelea cu o medie de 13,662. Pe primul loc a terminat Ekaterina Kurbatova (14,287) din Rusia, urmată de Youna Dufournet (14,275) din Franţa şi de Tatiana Nabieva (14,150) din Rusia.
Ana Porgras nu va participa la finalele pe aparate de duminică din cauza unei accidentări la glezna dreaptă.