SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATELE MONDIALE

S-a stabilit campioana mondială la gimnastică » Americancele au fost imbatabile, iar Rusia și China au completat podiumul

FOTO: Guliver/GettyImages
FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat marti, 30 octombrie 2018 18:33

SUA a cucerit azi titlul pe echipe la campionatele lumii de la Doha, încheind concursul cu aproape 9 puncte în fața Rusiei.

Mondialele găzduite de Doha au fost scena unei noi mostre de dominație a echipei feminine americane. Încă de la prima rotație, care pentru ele a fost la sărituri, sportivele din SUA s-au detașat în comparație cu adversarele lor. Totalul de acolo, 44,666, a fost și cel mai mare din toată întrecerea, iar nota lui Simone Biles, 15,500, de asemenea și în plus singura peste 15 a zilei. Se adunaseră aproape 3 puncte peste China, care evoluase la paralele, urmată de Rusia. 

Pe măsură ce concursul a înaintat, diferența a crescut și ea. Chiar dacă Biles, care la finalul săptămânii trecute a ajuns la urgență din cauza unei pietre la rinichi, a avut și ea câteva ezitări. Cele mai evidente au fost la bârnă, aparat de pe care a coborât supărată, apoi o ieșire din covor la sol. Americancele, reprezentate de Simone Biles, Morgan Hurd, Grace McCallum, Roley McCusker și Kara Eaker, au avut totalurile cele mai ridicate la toate aparatele și au încheiat finala pe echipe cu aproape 9 puncte avantaj. 

Bătălia pentru medalia de argint, în schimb, a fost foarte strânsă, diferența făcându-se la doar 0,467 puncte în favoarea Rusiei, China obținând bronzul. z
Explicație foto

Clasament

1. SUA 171,629p
2. Rusia 162,863p
3. China 162,396p
4. Canada 161,644p
5. Franța 161,294p
6. Japonia 160,262p
7. Brazilia 159,830p
8. Germania 159,428p

Citește și:
Scandal de proporții înaintea semifinalelor Europeanului de handbal » Imagini RUȘINOASE, selecționerul a anunțat boicotul!
Handbal
Scandal de proporții înaintea semifinalelor Europeanului de handbal » Imagini RUȘINOASE, selecționerul a anunțat boicotul!
Atac violent la adresa lui Elias Charalambous: „El chiar are față de papagal”
Europa League
Atac violent la adresa lui Elias Charalambous: „El chiar are față de papagal”
Traian Băsescu, după decizia în cazul Ana Maria Bărbosu: „Americii nu i-au ajuns toate medaliile! E incorect”
Gimnastica
Traian Băsescu, după decizia în cazul Ana Maria Bărbosu: „Americii nu i-au ajuns toate medaliile! E incorect”
„Bestia” a ajuns în România! Cât costă SUV-ul cu cel mai mare spațiu din clasa electrică
Noutati auto
„Bestia” a ajuns în România! Cât costă SUV-ul cu cel mai mare spațiu din clasa electrică
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Profit.ro
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (4)
MaxP
MaxP  •  31 Octombrie 2018, 19:06
Postat de leutoltean pe 30 Octombrie 2018, 19:00

România pe ce loc a câștigat?

Pe 13. Un pas inainte.

saramago
saramago  •  30 Octombrie 2018, 22:29

Romania - in playout.

ge0x
ge0x  •  30 Octombrie 2018, 19:11

Romania a castigat prea mult. Mai lasa si pe altii

Vezi toate comentariile (4)
Comentează