SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  INTERNAŢIONALELE FRANŢEI

Sandra Izbaşa medaliată cu aur la sol, la Internaţionalele de gimnastică ale Franţei

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 martie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 20 martie 2011 20:43

Sportiva Sandra Izbaşa a obţinut medalia de aur, duminică, în proba de sol din cadrul Internaţionalelor de gimnastică ale Franţei, în care Diana Chelaru s-a clasat pe locul doi la sol şi pe trei la sărituri, iar Ana Porgras a încheiat a doua la bîrnă.

Sandra Izbaşa a obţinut un punctaj de 14.833 la sol, în timp ce Chelaru a fost notată cu 14.633. Poziţia a treia a fost ocupată de sportiva rusă Anna Dementieva (14.433), iar pe locul patru s-a clasat italianca Vanessa Ferrari (12.700).

La bîrnă, Ana Porgras a obţinut medalia de argint, cu punctajul 13.800. Prima poziţie a podiumului a fost ocupată de gimnasta rusă Alia Mustafina (14.866), iar a treia s-a clasat Anna Dementieva (Rusia, 13.733).

Diana Chelaru a fost notată la sărituri cu 14.016 şi s-a clasat a treia, după Alia Mustafina (Rusia, 14.933) şi Tatiana Nabieva (Rusia, 14.399).

La masculin, Flavius Koczi a obţinut două medalii de argint, la sol şi la sărituri. La sol, Koczi a obţinut punctajul de 15.266, fiind devansat de chilianul Enrique Thomas Gonzalez Sepulveda (15.466). La sărituri, Koczi a fost notat cu 15.800 şi a fost devansat de acelaşi Gonzalez Sepulveda (16.099), informează mediafax.