HANDBAL    •   PERFORMANŢĂ

Ada Moldovan, golgheterul Ligii Naţionale la handbal feminin

ada
ada

Joi, 13 Mai 2010

Ada Moldovan, de la HC Dunărea Brăila, a cîştigat Trofeul "Simona Arghir Sandu", care se decernează golgheterului Ligii Naţionale de handbal, sportiva reuşind să marcheze 244 de goluri în cele 26 de partide ale campionatului feminin.

Centrul echipei brăilene, care este şi componentă a naţionalei României, a fost urmată în clasament de Adriana Holhoş (HC Zalău), cu 200 de goluri, Melinda Geiger (HCM Ştiinţa Baia Mare), cu 196 de goluri, Carmen Cartaş (CSM Cetate Deva), cu 178 de goluri, Ionela Goran (HCM Buzău), cu 176 de goluri, Ionela Stanca (Oltchim Rîmnicu Vîlcea), cu 169 de goluri, Simona Vintilă ("U" Jolidon Cluj), cu 167 de goluri.

Liga Naţională feminină s-a încheiat miercuri, echipele de pe primele cinci locuri, care vor evolua în cupele europene fiind următoarele: Oltchim Rîmnicu Vîlcea - campioană (grupele Ligii Campionilor), "U" Jolidon Cluj - locul doi (turneul al doilea preliminar al Ligii Campionilor), Tomis Constanţa - locul 3 (Cupa Cupelor), HC Zalău - locul 4 şi Dunărea Brăila - locul 5 (ambele în Cupa EHF). 

În eşalonul secund au retrogradat Rapid Bucureşti (locul 13) şi Ştiinţa Bacău (locul 14). În Liga Naţională 2010-2011 au promovat CSM Bucureşti şi SCM Craiova.

Comentarii (11)

 •  14 Mai 2010, 08:26

bravo,Anca!!!!DA,Ada este cea mai BUNA!!!!!!Si e o persoana DEOSEBITA,cu un CARACTER DEOSEBIT!!!;)

 •  13 Mai 2010, 19:22

Pt noi, brailenii, Ada e cea mai buna, o iubim, o admiram si o respectam enorm.multumim pt tot Ada.

 •  13 Mai 2010, 19:02

asa e,e o persoana unica!!!!!!!!si deosebita!!!

Vezi toate comentariile (11)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Fotbal, Liga 2

Academia Clinceni - Farul

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
13:00 Fotbal, Liga 2

Energeticianul - Universitatea Cluj

Digi 1, Telekom 2, Look Sport
14:00 Fotbal, La Liga

Getafe - Rayo Vallecano

Digi 2, Telekom 3
14:00 Fotbal, Bundesliga 2

Koln - Sandhausen

Digi 4
14:30 Fotbal, Premier League

Burnley - Tottenham

Eurosport
14:30 Handbal F, Liga Campionilor

Copenhaga - Buducnost

Telekom 4
15:00 Handbal F, Liga Campionilor

CSM București - Gyor

Digi 1, Telekom 1
16:15 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni

Franța - Scoția

Telekom 4
16:30 Fotbal, Bundesliga

Bayern Munchen - Hertha Berlin

Digi 4, Telekom 3
17:00 Fotbal, Liga 1

Astra - Hermannstadt

Digi 1, Telekom 1, Look
17:00 Tenis, WTA

Turneul din Dubai

Digi 3
17:15 Fotbal, La Liga

Sevilla - Barcelona

Digi 2, Telekom 2
18:00 Fotbal, Ligue 1

PSG - Nimes

Digi 4
18:00 Fotbal, Turcia

Istanbul BB - Bursaspor

Look Sport
18:45 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni

Țara Galilor - Anglia

Telekom 4
19:30 Fotbal, Bundesliga

Fortuna Dusseldorf - Nurnberg

Digi 3
19:30 Fotbal, Premier League

Leicester - Crystal Palace

Eurosport
20:00 Fotbal, Liga 1

Politehnica Iași - CFR Cluj

Digi 1, Telekom 1, Look
20:00 Handbal M

Sporting - Dinamo

Digi 2
20:00 Tenis, WTA

Turneul din Budapesta

Digi 4
21:30 Fotbal, Serie A

Frosinone - Roma

Digi 3, Telekom 3
21:45 Fotbal, La Liga

Athletic Bilbao - Eibar

Digi 2, Telekom 4
22:00 Tenis, ATP

Turneul din Rio de Janeiro

Digi 4
22:00 Tenis, ATP

Turneul din Rotterdam

Telekom 2
Program TV complet

Liga 1

Vi 22.02.19
20:00
Sepsi OSK
0
Viitorul
0
Sa 23.02.19
17:00
Astra Giurgiu
Butean 49
1
Hermannstadt
0
Sa 23.02.19
20:00
Poli Iași
0
CFR Cluj
Tucudean 90
1
Du 24.02.19
14:00
Călărași
-
Dinamo
-
Du 24.02.19
17:00
FC Botoșani
-
Gaz Metan
-
Du 24.02.19
20:00
FCSB
-
CSU Craiova
-
Lu 25.02.19
20:00
Chiajna
-
FC Voluntari
-
Liga 1 LIVE: www.gsp.ro și www.facebook.com/GazetaSporturilor/ Toate meciurile sunt transmise de Telekom Sport, DigiSport și LookTV