SPORTURI  »  HANDBAL  »  BARAJ CM 2019

Adio, Mondiale! România pierde categoric cu Macedonia în manșa tur a barajului pentru calificare

Articol de - Publicat duminica, 10 iunie 2018 17:02

Naționala României de handbal masculin a pierdut la scor prima manșă a barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial de anul viitor, în deplasare cu Macedonia, scor 32-24.

Misiune imposibilă pentru naționala masculină a României de a se califica la Campionatul Mondial din 2019. Asta după ce elevii lui Xavier Pascual au pierdut la 8 goluri diferența partida tur, contra Macedoniei, disputată la Skopje.

Călită în confruntările Europene și Mondiale, Macedonia calificându-se la ultimele 7 turnee finale, Macedonia a dominat autoritar disputa cu o echipă a României care nu s-a ridicat la jocul adversarei. A fost diferența de Liga Campionilor, acolo unde joacă vedetele echipei macedonene și Cupa EHF sau Challenge Cup, unde joacă românii!

Apărarea României nu a putut face față masivilor jucători adverși. Pivoții de gabarit Stoilov și Peshevski au făcut culoare pentru interii echipei lor, responsabilii cu aruncările de afară fiind Kiril Lazarov - Taleski și Mirulovski. Faptul că jucătorul meciului în echipa "tricoloră" a fost portarul Mihai Popescu, iar meciul s-a terminat 32-24, spune totul despre forța disproporționată din teren.

Macedonia a condus și cu 10 goluri diferență, dar parcă și în rândul lor a intervenit, un pic, pe final relaxarea.

Returul e miercuri la Cluj-Napoca, de la ora 18:30, direct TVR1. Românii încearcă un miracol, dar e foarte greu. Macedonia nu-i va lăsa acasă pe Ristovski, Manaskov, Kiril Lazarov sau Talevski, vedetele lor. Dar speranțele, câte mai sunt, există. 

Macedonia 32
K. Lazarov 8, Manaskov 6, Mirkulovski 3, Stoilov 3, Taleski 3, Kuzmanovski 3, Georgijevski 3, Peshevski 2, Popovski 1. Antrenor: Raul Gonzales

România 24

Racoțea 6, Ghionea 4, A. Roșu 3, D. Grigoraș 2, Sadoveac 2, Csepreghi 2, Fotache 1, Ramba 1, Humet 1, Mocanu 1, Ad. Rotaru 1. Antrenor: Xavier Pascual

2011 este ediția la care România a participat ultima dată la Campionatul Mondial

Toate rezultatele din barajele pentru Mondial
Belarus-Macedonia 28-Austria
Serbia-Portugalia 28-21
Lituania-Islanda 27-27
Cehia-Rusia 27-26
Slovenia-Ungaria 24-29
Olanda-Suedia 25-24
Norvegia-Elveția 32-26
Croația-Muntenegru 32-19

Citește și:
Ivana Knoll „a fugit” de la Mondial în „Capitala mondială a petrecerilor” » Mesaj pentru doi fotbaliști spanioli: „Bravo, copile!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll „a fugit” de la Mondial în „Capitala mondială a petrecerilor” » Mesaj pentru doi fotbaliști spanioli: „Bravo, copile!”
Au apărut imaginile și sunt scandaloase! Gestul care a declanșat bătaia la finala Spania - Argentina
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Au apărut imaginile și sunt scandaloase! Gestul care a declanșat bătaia la finala Spania - Argentina
Nici Messi n-a scăpat! Cele mai tari glume apărute după prestația Argentinei din finala cu Spania
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Nici Messi n-a scăpat! Cele mai tari glume apărute după prestația Argentinei din finala cu Spania
Lionel Messi a început să plângă pe gazon. Lamine Yamal l-a văzut și ce a urmat e pentru istorie!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Lionel Messi a început să plângă pe gazon. Lamine Yamal l-a văzut și ce a urmat e pentru istorie!
Dacia Bigster, elogiată de Green NCAP, care dezvăluie „cele mai performante mașini pentru drumurile de vară”
Profit.ro
Dacia Bigster, elogiată de Green NCAP, care dezvăluie „cele mai performante mașini pentru drumurile de vară”
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Duce scandalul din Anglia - Argentina la următorul nivel! I-a cerut OFICIAL lui Infantino suspendarea a ȘASE jucători

FCSB și-a prezentat noile echipamente » Multe surprize: tricouri portocalii și fontul „Dracula”


Comentarii (18)
demolarii
demolarii  •  11 Iunie 2018, 06:36

Macedonia e o mare echipa. A bătut ieri Romania, și a jucat și cu Belarusul. Totul pe GSP.ro.

utilizator șters
utilizator șters  •  10 Iunie 2018, 23:32

Apropo, nu mai scrieti titluri neprofesioniste din frustrare, mai ales dupa gafa de ieri de la Europenele de Caiac-Canoe, cu un articol in care ati scris eronat ca Romania nu mai are decat un echipaj in finalele de duminica cand mai avea vreo 4 (apropo, niciun articol despre medalia de aur, ciudat considerand ca s-a scris despre cea de argint). Sigur, sansele de calificare sunt aproape inexistente, nu atat din cauza scorului cat a capacitatilor echipei nationale, dar totusi, ele teoretic inca exista, un ziar nu e normal sa traga concluzii pe supozitii, fie ele si foarte probabile.

581534618615543
Robert Ivan  •  10 Iunie 2018, 23:21

E greu cand joci de ani buni in lumea a-3-a cu ITALIA, FINLANDA ,Insulele Feroe.

Vezi toate comentariile (18)
Comentează