SPORTURI  »  HANDBAL  »  GF WORLD CUP / DANEMARCA-ROMÂNIA 22-28 (11-14)

Alizeul de est!

Articol de - Publicat miercuri, 23 septembrie 2009 00:00

România a spulberat Danemarca şi va întîlni azi, de la ora 17:00, Rusia, vicecampioana olimpică, în direct la Boom Sport Two

Cu două luni înainte de Campionatul Mondial din China, româncele îşi măsoară forţele cu cele mai bune echipe din Europa la GF World Cup din Danemarca. "Tricolorele" au debutat aseară, la Aarhus, împotriva echipei gazdă, formaţia care nu ne-a mai bătut din 1994. Nu a făcut-o nici ieri, elevele lui Radu Voina impunîndu-se clar cu 28-22.

Danezele au început puternic, au condus în primele zece minute, dar româncele au echilibrat repede partida. La pauză România a intrat în avantaj, 14-11. Diferenţa a crescut în partea a doua, a fost 18-14, dar gazdele au avut o strălucire în joc şi în doar 7 minute au egalat la 19. În ultimele 15 minute, "tricolorele" nu le-au mai dat însă nici o şansă nordicelor, profitînd de greşelile în lanţ ale elevelor lui Jan Pytlyck. Amariei, Puşcaşu, Manea au marcat gol după gol şi la final a fost 28-22, o victorie clară, care trimite România în postura de favorită a grupei, mai ales că Rusia a pierdut ieri primul meci cu Suedia, 23-25! “Un meci bun făcut de fete, îndeosebi în faza de apărare. Am făcut însă și multe greșeli, dar sperăm să le eliminăm în următoarele meciuri. Vreau acum să batem Rusia”, a declarat antrenorul Radu Voina.

Azi, România va întîlni vicecampioana lumii, în direct la Boom Sport Two, de la ora 17:00, un succes asigurîndu-le "tricolorelor" calificarea în semifinale.

Vărzaru s-a accidentat
În repriza a doua, Cristina Vărzaru s-a accidentat grav. Extrema dreapta a "naţionalei" s-a apărat excelent la Trine Troelsen, care a intrat în ea dur. A obţinut forţarea în atac, dar a căzut rău. "O doare foarte tare. S-a lovit la spate şi resimte durerea pe picior. O să facă o radiografie să vedem ce are. Sperăm să nu fie nimic grav!", a declarat Radu Voina.