SPORTURI  »  HANDBAL  »  NORVEGIA-MACEDONIA 31-31

Au contestat arbitrajul românilor » Norvegia s-a încurcat de codașă și îi acuză pe arbitri: ”Au fost pro Macedonia”

Macedoneanul Stoilov (în galben) într-un duel cu Espen Lie Hansen

Articol de - Publicat miercuri, 27 ianuarie 2016 00:00

Norvegia avea nevoie de victorie în partida cu codașa Macedonia pentru a face un pas mare spre semifinale. Nordicii s-au încurcat însă, dar acuză arbitrajul românilor Stark și Stefan.

După ce a învins surprinzător gazda Polonia, 30-28, marea surpriză a Euro 2016, Norvegia pornea din postura de mare favorită în fața Macedoniei, echipa care nu avea nici un punct în grupa principală. Un succes al nordicilor le-ar fi oferit, în mare măsură, biletul pentru semifinale, acolo unde norvegienii nu au ajuns niciodată pînă acum!

Conduși cu 5 goluri

Norvegia a gîfîit însă din greu. Macedonenii, cu starul Barcelonei, Kiril Lazarov, într-o formă extraordinară, 11 goluri din 14 aruncări, s-au desprins pe tabelă. A fost 17-13 la pauză, iar diferența a crescut la cinci lungimi în cîteva rînduri: 22-17, 23-18, 25-20 sau 27-22, ultima dată cu 13 minute înainte de final.

În tot acest timp, în timpul jocului, norvegienii au protestat în dese rînduri la deciziile arbitrilor Bogdan Stark și Romeo Ștefan. Cei mai vehemenți, Bjarte Myrhol și Espen Lie Hansen, în momentul în care au primit eliminări. Și antrenorul Christian Berge a cerut clemență de la observatorul danez Henrik La Cour, dar degeaba.

Revenirea tîrzie

În momentul în care Lazarov a fost luat om la om, extrema Jondal fiind "paznicul" său pe tot terenul, Macedonia nu a mai găsit soluții în atac. Norvegia a început recuperarea și în doar 7 minute, între 47 și 53, a egalat, 28-28. Finalul a fost extrem de tensionat.

Susținuți din tribune de 7.600 de suporteri, macedonenii au rezistat eroic, chiar dacă Norvegia a luat conducerea în minutul 57, 31-30. Mirkulovski a egalat încă o dată, iar în ciuda tuturor eforturilor, nordicii nu au mai reușit să marcheze.

Explicații pe un ton civilizat

La final, tehnicianul Christian Berge a sărit iar la arbitrii români. L-a abordat pe Romeo Ștefan și i-a reproșat că nu au luat deciziile cu aceeași unitate de măsură. "Am avut parte de un arbitraj slab, chiar foarte slab, dar noi sîntem principalii vinovați. Acum avem nevoie de cel puțin un rezultat de egalitate cu Franța", a declarat Berge în presa norvegiană.

Espen Lie Hansen a fost și el radical. "Oricît ne-am străduit, nu am putut. Arbitrajul a fost pro Macedonia. Dar nu putem să comentăm mai mult".

Au o experiență bogată

Bogdan Stark și Romeo Ștefan formează unul dintre cuplurile cele mai valoroase din handbalul românesc. Au o experiență internațională considerabilă. Cei doi se află la al doilea Campionat European, după ediția precedentă, din 2014, acolo unde au oficiat la finala mică a competiției, Spania-Croația 29-28.

Cuplul Ștark-Ștefan a mai condus meciuri la Campionatele Mondiale de băieți în 2011 și 2013, dar și la Campionatul Mondial al Cluburilor din Qatar.

* primele două clasate se califică în semifinale
Ultima etapă, azi: Macedonia-Belarus (17:00), Franța-Norvegia (19:15), Polonia-Croația (21:30)